متخصص ‌ترمیم و زیبایی دندان به شخصی گفته می‌شود که هم در زمینه ترمیم و مقاوم سازی دندان و هم انجام عمل‌های زیبایی روی دندان تخصص داشته باشد. در بعضی از مواقع ممکن است متخصص‌ ترمیم فقط در زمینه ترمیم و مقاوم سازی فعالیت داشته و هیچ‌گونه فعالیتی در عمل‌های زیبایی دندان نداشته باشد.

این مسئله در مورد متخصص زیبایی نیز ممکن است صدق کند. اکثر مردم از دندانپزشک عمومی به عنوان یک تمیز کننده عمومی، و از دندانپزشک زیبایی به عنوان متخصصی برای لبخند کامل استفاده می‌کنند. اما به ندرت از دندانپزشک ترمیمی استفاده می‌کنند که این حجم کم به دلیل عدم آگاهی مردم نسبت به متخصص ‌ترمیم و زیبایی دندان  است. اغلب اوقات دندانپزشکی ترمیمی قبل از دندانپزشکی زیبایی و برای کمک به ایجاد لبخند وارد عمل می‌شود.

متخصص ‌ترمیم و زیبایی دندان کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

متخصص‌ ترمیم به شخصی گفته می‌شود که به پیدا کردن مشکل، پیشگیری و بهبود مشکلات موجود در دندان می‌پردازد. اقدامات دندانپزشکی ترمیمی می‌تواند دهان شما را سالم نگه دارد. بیشترین ترین روش دندانپزشکی ترمیمی پر کردن حفره‌ها است.

حفره‌های پر شده از پوسیدگی یا صدمه بیشتر به دندان یا دندان‌های اطراف جلوگیری می‌کند. هر دندان از دست رفته‌ای که با ایمپلنت، پل یا دندان مصنوعی جایگزین شود نیز یک روش‌ترمیم است. دندان‌هایی نیز ممکن است با تاج یا کلاهک تقویت شوند که این عمل نیز در گروه اقدامات ترمیمی قرار می‌گیرند. برای کسانی که به سلامت دندان خود اهمیت می‌دهند پیشنهاد می‌شود که در هر سال حداقل دو مرتبه به مطب دندان پزشک مراجعه کنند. این مراجعات باید بیشتر از یک جرم گیری سطحی باشد و به مشکلات موجود در دهان رسیدگی شود. مورد دیگر به تعویق انداختن قرارهای ملاقات با دندانپزشک است که هرچه زمان بین مراجعات به مطب طولانی‌تر شود احتمال وخیم‌تر شدن بیماری موجود در دهان بیشتر می‌شود.

انواع روش‌ترمیم دندان عبارت اند از

ترمیم دندان به طور کلی به دو روش انجام می‌گیرد که انتخاب آن بسته به نظر متخصص‌ترمیم و زیبایی دندان صورت می‌گیرد. روش مستقیم و روش غیر مستقیم. در روش مستقیم متخصص‌ترمیم به درست کردن دندان‌های دارای شکستگی و پوسیدگی پرداخته و با گذاشتن ماده خارجی در دهان آن را درمان می‌کند. به روش مستقیم و قرار دادن ماده نرم داخل فضای به وجود آمده در دندان اصطلاحا پر کردن می‌گویند. در این روش از سه ماده آمالگام، پروتز شیشه‌ای اینومر و کامپوزیت استفاده می‌شود.

کامپوزیت بیشتر در دندان‌های جلویی استفاده شده و در دندان‌های عقبی کاربرد چندانی ندارد. روش غیرمستقیم، ا تا حدودی پیچیده‌تر از روش مستقیم است و قبل از انجام آن باید مراحل بررسی و تشخیص دندان دارای مشکل، آماده سازی دندان هدف، ساخت مواد اولیه مورد نیاز و ونیر غیر دائمی و روکش دندان حتماً انجام شود. طبیعتا این روش طولانی‌تر است ولی باید گفت استفاده از این روش‌ها شما را تا مدت طولانی از شر درد در ناحیه دندان خلاص می‌کند. از انواع روش درمان غیر مستقیم می‌توان به باندینگ دندان، پل دندان و ایمپلنت اشاره کرد. در بین این روش‌ها ایمپلنت زمان بیشتری طول می‌کشد و دلیل آن هم ساخته شدن استخوان در اطراف ناحیه ایمپلنت است که زمان زیادی را می‌طلبد.

متخصص ترمیم و زیبایی دندان

به نکاتی در مورد لمینت دندان اشاره می کنیم که عبارت اند از:

مزایای لمینت دندان

لمینت یک روش زیبایی پر طرفدار است و از آنجا که لمینت برای تمامی افراد شبیه به دندان‌های اصلی ساخته شده و کار گذاشته می‌شود، تشخیص تفاوت بین دندانی که لمینت است و دندان طبیعی غیرممکن است. لمینت‌ها برخلاف دندان‌های طبیعی در برابر لکه‌های چای و قهوه مقاومت بالای دارند و به سختی خراب می‌شوند، و دلیل آن استفاده از مواد پیشرفته برای ساخت آن‌ها است که این دندان‌ها را از خراب شدن دور نگه می‌دارند.

معایب لمینت دندان

ساخت لمینت زمان بر است و حداقل برای یک هفته نصب کامل لمینت زمان نیاز است. اگر لمینت‌ها به درستی چسبانده شوند و در مدت زمان قرار گیری و بعد از آن از موادی که باعث خراب شدن دندان می‌شود دوری شود، بیمار می‌تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. لمینت نباید تحت فشار قرار گیرد، زیرا همانند دندان طبیعی که ممکن است در اثر فشار زیاد بشکند، لمینت نیز آسیب می‌بیند. به عنوان مثال شما باید از جویدن ناخن، خوردن یخ، باز کردن درب نوشیدنی‌ها با دندان، شکستن فندق و امثال آن خودداری کنید.

نگهداری از لمینت دندان

نگهداری از لمینت دندان کاملاً ساده است و باید با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان با آن به عنوان دندان اصلی خود رفتار کنید. معمولاً دندانپزشک به شما پیشنهاد می‌کند از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید غیر ساینده استفاده کنید. برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان به لمینت ها، باید یک هفته بعد از جایگذاری به دندانپزشک مراجعه کنید. ممکن است مشکلی با لمینت‌ها نداشته باشید، اما برای بررسی سلامت دهان و دندان باید بعد از یک هفته به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

اگر شما دارای عادت‌های غیر ارادی در هنگام خواب هستید، ممکن است دندانپزشک به شما پیشنهاد کند از محافظ دندان استفاده کنید تا دندان شما از شکستگی هنگام خواب محافظت شود. همچنین باید به طور مداوم به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا بعضی از لمینت‌ها باید توسط خمیر مخصوص غیر ساینده تمیز شوند. دندانپزشک شما باید دندان‌های شما را در دوره‌های کوتاه مدت بررسی کند، و در صورت بروز مشکل قبل از حاد شدن بیماری جلوی آن را بگیرد.

خصوصیات یک متخصص‌ترمیم و زیبایی دندان چیست؟

  • اولین نکته در انتخاب یک متخصص‌ترمیم و زیبایی، توانایی آن در به نمایش گذاشتن مستندات کاری و عمل‌های موفقیت آمیز است.
  • فرد متخصص حتما باید دارای اطلاعات و دانش کافی در زمینه دندانپزشکی زیبایی باشد. زیرا در انجام بعضی عمل هامثل ایمپلنت داشتن اطلاعات و مهارت بسیار ضروری است.
  • نکته دیگر آن است که فرد متخصص در زمینه زیبایی فعالیت گسترده داشته و دارای تجربه بالایی در این زمینه باشد. و افراد زیادی برای انجام عمل‌های زیبایی به او مراجعه کنند.
  • داشتن اطلاعات به روز یکی دیگر از نکات مهم در تشخیص یک متخصص‌ترمیم و زیبایی است. که به شما کمک می‌کند از به روز ترین روش‌های دنیا برای زیبا سازی دهان و دندان خود استفاده کنید.
  • یک متخصص‌ترمیم و زیبایی دندان حرفه‌ای باید قادر به پیشنهاد انواع مختلفی از راه‌های درمان بیماری موجود داشته باشد.
  • دلسوز بودن. این نکته برای افرادی که برای پول خود اهمیت قائل هستند بسیار باید مورد توجه باشد. زیرا یک دنداپزشک دلسوز صرفه نظر از هزینه بهترین راه درمان را پیشنهاد می‌کند.