لمینت دندان با تراش یکی دیگر از روشهای درمانی برای تراز کردن دندانهای کج و نامرتب است که برخی از مردم از این نوع عمل برای تراز کردن دندان های نامنظم خود استفاده می کنند.

 

روش های لمینت دندان با تراش

روش های لمینت دندان با تراش عبارت اند از:

  • کانتورینگ یا تراش دندان
  • تغییر شکل دندان
  • پر کردن دندان
  • باریک سازی دندان

اینها چند نام برای روشی است که برای کاهش اندک اندازه دندان بزرگ شما برای بهبود ظاهر یا نحوه قرارگیری آن در داخل دهان شما انجام می شود. بسیاری از افراد همچنین از این روند به عنوان “تراشیدن دندان” یاد می کنند.

نام فنی برای این فرایند odontoplasty یا enameloplasty  است. یعنی هنگامی که مقدار کمی از مینای دندان شما برای تغییر شکل دادن به آن برداشته شود. همچنین ممکن است آن را به نام تعادل اکلوزال شنیده باشید.

لمینت دندان با تراش

هدف از لمینت دندان با تراش

این فرایند را می توان به دلایل زیبایی انجام داد، مانند صاف کردن ظاهر دندان از دست رفته یا بریده شده. دندانپزشکان می توانند لبه های پوسته پوسته شده دندانها را که به عنوان ماملون شناخته می شوند برداشته و دندانی یکدست ایجاد کنند. یک دندانپزشک همچنین ممکن است به دلایل پزشکی، از جمله بهبود نیش شما یا ترمیم دندان آسیب دیده برای تاج، تراشیدن دندان را به شما پیشنهاد دهد.

 

 فواید تراشیدن دندان

بعد معاینه دقیق از دندان ها، فک و عکسبرداری با اشعه ایکس،  دندانپزشک تصمیم میگیرد که یک یا چند دندان شما می توانند اصلاح یا پر شوند.

  • تغییر شکل دندان های آسیب دیده

یک تراشه کوچک در دندان شما خیلی مهم به نظر نمی رسد؛ اما ممکن است هر بار که به آینه نگاه می کنید متوجه آن شوید. تراشیدن آن دندان یا پر کردن آن برای ایجاد لبه یکنواخت تر می تواند از نظر بهبود یافتن لبخند شما معجزه کند.

 

  • ایجاد فضای بیشتر در دهان

ممکن است فک کوچک یا دندان های بزرگ داشته باشید. یا ممکن است دندان های شما خیلی نزدیک بهم در دهان جمع شده باشند. شلوغی دندان ها می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند، از جمله درد در فک، نامناسب قرار گرفتن دندان ها و کج شدن دندان ها. تراشیدن بعضی از دندان ها می تواند فضای کافی را برای کاهش ازدحام و هر مشکلی که ایجاد می کند آزاد کند.

 

  • اصلاح روکش دندان

روکش شبیه به یک تاج است که باعث پوشش دندان از آسیب می شود. با این حال، روکش معمولاً فقط قسمت جلویی دندان را می پوشاند.

گاهی اوقات، ممکن است دندانپزشک برای تهیه روکش به آرامی کمی از دندان شما را تراش کند، اما کاهش آن بسیار کمتر از تاج است.

علاوه بر پوشاندن دندان های آسیب دیده، می توان از روکش برای تغییر اندازه، رنگ، طول و شکل دندان ها و همچنین بستن شکاف ها استفاده کرد.

 

  • اصلاح دندان با بریس

ارتودنسی برای حل مسائلی مانند شلوغی یا نامرتب بودن دندان ها طراحی شده است. مهاربندها و نگهدارنده ها می توانند به حرکت دندان ها در موقعیت های بهتر کمک کنند که می تواند ازدحام یا جابجایی را کاهش دهد. با این حال، گاهی اوقات ممکن است به عنوان بخشی از فرآیند، یک متخصص ارتودنسی نیاز به کمی تراشیدن یک یا دو دندان داشته باشد.

 

آیا تراشیدن دندان درد دارد؟

جواب کوتاه، نه است. در تراشیدن، دندان نباید صدمه ببیند. دندانپزشک فقط کمی مینای سطح دندان شما را برمی دارد و به پالپ یا ریشه دندان دست نمی زند. شما نباید حتی نیاز به یک بی حس کننده برای تراشیدن دندان خود داشته باشید.

لمینت دندان با تراش

آیا تراشیدن دندان عوارض جانبی دارد؟

به طور کلی این نوع عمل دندانپزشکی چندان خطرناک تلقی نمی شود. در حقیقت، کانتورینگ دندان اغلب یک روش محافظه کارانه تلقی می شود.

با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهدکه احتمالا انجام عمل جراحی دندانی در دندان شکننده از قبل خطرناک باشد. اگر دندانپزشک مجبور باشد دندان شکسته یا آسیب دیده را برای آماده سازی تاج آن تغییر شکل دهد، می توان از مواد برای ساختن دندان استفاده کرد تا بتواند از تاج حمایت کند.

 

هزینه تراشیدن دندان چقدر است؟

مانند هر روش دندانپزشکی یا ارتودنسی، هزینه براساس عواملی مانند محل زندگی شما و تجربه دندانپزشک متفاوت خواهد بود. تغییر شکل جزئی یک دندان می تواند از 50 تا 300 دلار باشد.

هزینه تعادل اکلوزال، که شامل تغییر شکل چند دندان و ایجاد تعادل در محل نیش شماست، می تواند از 650 دلار تا 1500 دلار باشد، که همچنین باید شامل مراقبت های بعدی نیز باشد.

اگر نگران هزینه هستید با دندانپزشک صحبت کنید. ممکن است بیمه دندانپزشکی شما بخشی از آن را پوشش دهد.

 

چه کسانی می توانند لمینت دندان با تراش انجام دهند؟

اگر تا به حال روی دندانی با کمی لبه دندانه دار یا تراشه آن خسته شده اید، مخصوصاً اگر در یک نقطه کاملاً قابل مشاهده باشد، ممکن است کاندیدای تراشیدن دندان باشید.

اگر در گزش خود مشکلی دارید، احتمالا بخواهید کانتورینگ دندان، تغییر شکل یا تعادل دندان را نیز در نظر بگیرید. اگر دندان های شما به طور صحیح روی هم قرار نگیرند، می تواند باعث درد در فک و سر شما شود، حتی ممکن است منجر به وضعیت مفصلی شود که فک پایین شما را به جمجمه متصل کند که اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) نامیده می شود.

 

آیا می توانید دندان های خود را در خانه اصلاح کنید؟

با یک سفر سریع از طریق YouTube، فیلم های بی شماری با افرادی که ادعا می کنند دندان های خود را در خانه با استفاده از سنباده ناخن تراشیده اند روبرو خواهید شد. ممکن است وسوسه شوید که آن را امتحان کنید، مخصوصاً اگر فقط یک تراشه کوچک یا لبه تیز دارید که می خواهید به آن بپردازید.

اما فقط به این دلیل که می توانستید این کار را انجام دهید به این معنی نیست که باید این کار را انجام دهید. متخصصان می گویند به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر می خواهید دندان های خود را در خانه ساییده یا اصلاح کنید، می توانید به مینای دندان آسیب برسانید که می تواند منجر به یکسری مشکلات دیگر شود.

شما نمی توانید مینای آسیب دیده دندان را  دوباره ترمیم کنید، بنابراین هرگونه آسیب قابل جبران نیست. اگر آسیب به اندازه کافی شدید باشد حتی ممکن است به روکش یا تاج نیاز داشته باشید.

 

آیا تراش دندان مفید است؟

روند تراشیدن دندان می تواند فواید زیادی داشته باشد. این می تواند لبخند شما را یکنواخت تر نشان دهد و همچنین باعث بهبود سلامت دهان شما و تسکین درد در سر و گردن شما شود. اگر فکر می کنید این روند می تواند به شما کمک کند با دندانپزشک صحبت کنید تا بتوانید گزینه های درمانی مورد نظر را بررسی کنید.