جهت آشنایی با ونیر دندان ، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

هیچ کس نمی تواند تاثیر دندان ها برای داشتن یک لبخند زیبا و دلنشین را انکار کند، همه ما خواهان دندان های خوش رنگ، ردیف و مرتب هستیم. زیرا چنین دندان هایی با زیبایی چهره ما رابطه مستقیم دارند؛ اما کمتر کسی را می توانید بیابید که صاحب دندان هایی کاملا بی عیب و نقص باشد.

علم دندان پزشکی در دهه های اخیر به قدری پیشرفت داشته است که برای حل چنین مشکلاتی راه حل های بسیار خوبی ارائه می دهد. یکی از این راه حل ها که امروزه بسیار رایج شده، و طرفداران زیادی پیدا کرده است، انجام ونیر برای اصلاح رنگ و فرم دندان ها می باشد.

ونیر چیست؟

گاهی پیش می آید که دندان های افراد، در اثر ضربه خوردن و یا حادثه ای دچار شکستگی جزئی و یا لب پریدگی شوند، و یا ممکن است رنگ دندان ها زیاد مناسب نباشد، در چنین مواردی به نظر می رسد که ونیر یک راه حل مناسب برای اصلاح فرم و رنگ دندان ها، و به طور کلی برای بهبود طرح لبخند است.

در واقع ونیر یک ماده ترمیم کننده، در طیف وسیعی از رنگ های مختلف، و متناسب با رنگ دندان های افراد گوناگون است، که معمولا طی یک یا دو جلسه، توسط دندان پزشک بر روی دندان های فرد قرار گرفته، و فرم داده می شود.

ونیر دندان

انواع ونیر از نظر جنس

به طور کلی دو نوع ونیر از نظر جنس وجود دارد، ونیرهای از جنس کامپوزیت رزین و ونیرهای سرامیکی. ونیرهای سرامیکی نسبت به ونیرهای کامپوزیتی قدری گران تر هستند. زیرا جایگذاری آنها بر روی دندان ها نسبتا دشوارتر است، و نیز به صرف زمان بیشتری نیاز دارد. ونیرهای کامپوزیتی ممکن است که بعد از ترمیم دندان آسیب دیده، در همان جلسه آماده شود و بر روی دندان ها قرار بگیرد؛ اما ونیرهای سرامیکی به چند جلسه جهت آماده شدن نیاز دارند.

مزایای استفاده از ونیر بر روی دندان ها

به کمک ونیر، بسیاری از عیوب دندان ها را می توان رفع کرد و به اصلاح طرح لبخند پرداخت، به عنوان مثال اگر رنگ دندان های فرد نا مناسب باشد و با بلیچینگ هم نتوان رنگ را اصلاح نمود، استفاده از ونیر گزینه مناسبی است. به علاوه در صورتی که یک یا دو دندان کمی عقب تر از سایر دندان ها قرار گرفته باشند، می توان با استفاده از ونیر تمامی دندان ها را هم سطح نمود.( البته توجه کنید که اگر بهم ریختگی دندان ها زیاد باشد، فرد نیاز به ارتودنسی دارد و ونیر دیگر پاسخ گو نخواهد بود.)

گاهی دندان های قدامی، به ویژه دو دندان سانترال، از یکدیگر فاصله دارند، می توان به کمک ونیر این فاصله ها را پر کرد، برای دندان های شکسته و ترک خوده نیز، ونیر گزینه بسیار خوبی است؛ که به کمک آن می توان ظاهری طبیعی و بی نقص به دندان ها بخشید.

توجه داشته باشید که اگر دندان های خلفی فردی، نیاز به پرشدن داشته باشند، ظاهر تیره مواد آمالگام خیلی به چشم نمی آید؛ اما در مورد دندان های قدامی، که کاملا در معرض دید هستند، بهتر است از ونیر که رنگی مشابه دندان های طبیعی فرد دارد استفاده شود.

ونیر دندان

نحوه قرار گیری ونیر بر روی دندان ها

ابتدا ممکن است که دندان مورد نظر نیاز به آماده سازی داشته باشد، به عنوان مثال شاید نیاز باشد که قدری ترمیم گردد و یا نیز به مقدار کمی سطح مینای دندان تراش داده شود، تا بتوان مواد ونیر را روی دندان قرار داده و فرم داد.

سپس اگر ونیر از جنس کامپوزیت باشد، بعد از آماده سازی سطح دندان، و انتخاب رنگ ونیر متناسب با سایر دندان های فرد، دندان پزشک مرتبا و به صورت لایه لایه مواد را بر روی دندان قرارداده، به فرم دلخواه درمی‌آورد و سپس از نور برای ست شدن مواد استفاده خواهد کرد. در انتها نیز برای اینکه نتیجه کار طبیعی تر به نظر برسد، سطح کار را کمی صیقل می دهند.

آماده سازی ونیرهای پرسلنی یا سرامیکی، قدری تخصصی تر است، دندان پزشک بعد از آماده سازی دندان ها، از آنها قالب گیری کرده، سپس قالب را به لابراتوارهای دندان سازی می فرستند، تا ونیر را تهیه کنند. در انتها دندان پزشک ونیر را به سطح دندان بیمار می چسباند.

 

تفاوت ونیر و لمینت

هر دوی این روش ها، برای رفع عیوب ظاهری دندان ها و اصلاح آنها به کار می روند، اما تفاوت هایی هم با یکدیگر دارند؛ اولین تفاوت ونیر و لمینت، تفاوتی است که در هزینه این دو وجود دارد، ونیرها قیمت مناسب تری نسبت به لمینت ها دارند، و بیشتر افراد توان مالی استفاده از ونیر را خواهند داشت.

موضوع دیگر بحث زمانی است که صرف اجرای این روش ها می شود. ونیرهای کامپوزیتی معمولا تنها به یک یا دو جلسه زمان برای آماده شدن نیاز دارند، اما از آنجایی که ساخت لمینت، ظریف تر و حساس تر است، به مدت زمان بیشتری برای آماده سازی لمینت دندان نیاز خواهد بود.

برای لمینت کردن، نیاز به تراش دادن سطح دندان ها داریم؛ در حالی که برای آماده سازی ونیر تراش زیادی نیاز نیست، و دندان ها دستخوش تغییر زیادی نمی شوند.

اما در هر صورت لمینت ها، استحکام بیشتری نسبت به ونیرهای کامپوزیت دارند، و کمتر دچار ساییدگی و یا تغییر رنگ می شوند، ظاهر آنها نیز ظریف تر و طبیعی تر است، اما در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان، ونیرهای کامپوزیتی هم می توانند از 4 سال تا 8 سال دوام بیاورند، و اگر در ساخت آنها دقت کافی به خرج داده شود، کمتر دچار تغییر رنگ خواهند شد.

ونیر دندان

به چه مراقبت هایی نیاز خواهیم داشت؟

پیش از هر چیزی اولین توصیه ما به شما این است که؛ حتما به مطب های با خدمات مناسب و باکیفیت بالا، برای ونیر کردن مراجعه کنید، تا دوام و طول عمر ونیرها بالا رود، و امکان ایجاد بوی بد دهان و یا التهاب لثه، و یا تغییر رنگ دندان های ونیر شده از بین برود.

بعد از ونیر کردن مانند سابق، دندان های خود را مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید، معمولا دندان پزشک به شما توصیه خواهد کرد که چند هفته بعد از قرار دادن ونیر، حتما به کلینیک دندانپزشکی جهت بررسی دندان هایتان مراجعه نمایید.