فرق کامپوزیت ونیر با لمینت دندان چیست ؟ لمینت سرامیکی و ونیرکامپوزیتی هردو به جهت برطرف نمودن زردی و بدشکلی دندان ها و ایجاد لبخند زیبا استفاده می شوند و می توانند از رنگ های شبیه به دندان های بیمار مانند رنگ های روشن و یا خیلی سفید استفاده کنند. عموما برای داشتن لبخندی زیبا نیاز به لمینت هشت تا ده دندان در فک های بالا و پایین است.

فرق کامپوزیت ونیر با لمینت

اقدامات لازم برای انجام کامپوزیت یا لمینت

برای انجام لمینت و یا کامپوزیت دندان، در جلسه های ابتدایی معاینه دندان ها، روابط دندان های فک بالا و پایین نسبت به یکدیگر و روابط فک بالا و پایین نسبت به چهره فرد مورد مطالعه قرار می گیرد تا نحوه انجام این نوع از درمان ها مشخص گردد. در بعضی موارد احتمال دارد هر دو نوع درمان برای فرد قابل انجام باشد. در بعضی موارد باید پیش از لمینت و یا کامپوزیت ونیر به درمان های ابتدایی پرداخته شود. به عنوان نمونه جراحی لثه برای یک یا چند دندان که در لبخند دیده می شود، انجام می شود. احتمال دارد هیچ کدام از این نوع از درمان ها نیز امکان انجام نداشته باشند و بیمار نیاز به ارتودنسی داشته باشد.

مقایسه کامپوزیت و لمینت دندان

 • نوع ماده اولیه
 • زمان مورد نیاز برای ایجاد لمینت سرامیکی در طی بیست و یک روز
 • زمان مورد نیاز برای ایجاد کامپوزیت ونیر یک جلسه برای یک فک
 • نیاز به تراش و قالب گیری در لمینت های سرامیکی
 • عدم نیاز به تراش دندان و قالب گیری درکامپوزیت ونیر
 • عدم نیاز به پالیش لمینت سرامیکی
 • مراجعه به متخصص هر یک سال جهت پالایش در کامپوزیت ونیر
 • ترمیم نشدن دندان ها و نیاز به تعویض مجدد در صورت لب پریدیگی در لمینت سرامیکی
 • ترمیم دندان ها در صورت لب پریدیگی در کامپوزیت ونیر

معایت لمینت کامپوزیتی

یکی از مشکلات اساسی لمینت های کامپوزیتی، تغییر رنگ زمینه است. البته رعایت بهداشت دهان و دندان و پولیش هر شش ماه یک بار باعث کاهش میزان تغییر رنگ دندان می شود که می‌توان این تغییر رنگ را به تعویق انداخت؛ ولی مجدد به رنگ اولیه خود باز می گردد. لمینت های کامپوزیتی به نسبت لمینت های سرامیکی از استحکام پایین تری برخوردار بوده و شکننده هستند، اما از ظاهر و زیبایی بالایی برخوردارند که نیاز به نگهداری و محافظت بالا دارد. لمینت های سرامیکی با وجود ضخامت بسیارکم، از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند و به آسانی شکسته نمی شوند. ضخامت ونیرهای سرامیکی بسیار کم بوده و زیبایی آن ها به نسبت ونیر کامپوزیتی شفاف تر، درخشنده تر و طبیعی تر به نظر می رسد. لمینت های سرامیکی به ندرت تغییر رنگ می دهند و یا سایش پیدا می کنند؛ ولی از سوی نیاز به پولیش همیشگی و مراقبت های ماهانه نسبت به کامپوزیت ها دارند.

کاربرد لمینت دندان

 • رفع ظاهر دندان هایی که به صورت کج یا بدشکل هستند.
 • اصلاح دندان های شکسته یا ترک خورده
 • دندان های لکه دار  که امکان بازگشت به حالت اولیه و سفیدی را ندارند.
 • دندان هایی که در اثر ساییدگی کوتاه شده اند.
 • دندان هایی که بین آن ها فاصله بسیار است.

کاربرد کامپوزیت دندان

کامپوزیت در دندان های که مشکلات زیر را دارند استفاده می شوند.

 • دندان هایی که لب پریدگی کمی داشته باشند.
 • فاصله بین دندان ها کم باشد و نیاز به پر شدن داشته باشد.
 • دندان ها عیب ظاهری نداشته باشند و فقط بیمار قصد داشته باشد رنگ دندان ها را روشن تر کند.
 • دندان های خرگوشی
 • دندان های کج

فرق کامپوزیت ونیر با لمینت

 

اصلی ترین تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت ونیر چیست؟

مهم ترین تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در مدت زمانی است که لمینت ها می خواهند بر روی دندان نصب شوند.

فرق کامپوزیت ونیر با لمینت در مدت زمان نصب بر روی دندان

ونیر های کامپوزیتی فقط در یک جلسه درمانی بر روی دندان های بیمار نصب می گردند. متخصصان در کمتر از شصت دقیقه می توانند رزین کامپوزیت را بر روی دندان ها قرار دارده و آن ها را پولیش دهند تا لبخند بیمار تصحیح گردد. اما ونیر های لمینت سرامیکی حداقل به دو جلسه برای نصب نیاز دارتد. در جلسه ابتدایی، دندانپزشکان به آماده سازی دندان ها می پردازند. متخصص دندانپزشکی کار قالب گیری را شروع می‌کند. حدودا چهارده روز برای ایجاد لمینت های پرسلین ویژه بیمار زمان سپری می شود. پس از آن در جلسه دیگر، دندانپزشک لایه بسیار نازک لمینت را بر روی دندان‌های بیمار قرار می‌دهد.

فرق کامپوزیت ونیر با لمینت از لحاظ نحوه کاشت

رزین کامپیوزیت بر روی دندان ها قرار گرفته و باعث اصلاح اندازه، طول، فرم و رنگ دندان ها می شود. در بیشتر مواقع ونیرهای کامپوزیت آسیبی به ساختارهای پوست دندان وارد نمی کند و در روند کاشت کامپوزیت ونیر نیاز به تراشیدن میانی دندان ها برای چسباندن آن ها نیست. در این روش متخصص می تواند رزین کامپیوزیت را بر روی دندان های بیمار قرار دهد.

در هنگام کاشت لمینت سرامیکی باید بین دندان ها تراشیده شود و سپس لمینت ها به صورت محکم بر روی دندان چسبانده شوند تا دوام دندان افزایش پیدا کند؛ اما چون در شیوه کاشت لمینت پرسین مینای دندان تا حد زیادی از بین می‌رود، بیمار دیگر نخواهد توانست بدون ونیر از دندان های اصلی خود استفاده کند. پروسه کاشت لمینت سرامیکی، برگشت ناپذیر است.

میزان کارایی ونیرهای دندان

میزان کارایی لمینت های سرامیکی به نسبت کامپوزیت های دندان بسیار بالا است. اگر بیمار از لمینت های دندانی خود به خوبی مواظبت کند. لمینت ها بیش از دوازده سال بر روی دندان های بیمار باقی خواهد ماند، در حالی که میزان کارایی کامپوزیت دندان در بهترین حالت بین پنج الی هفت سال است.

استحکام و مقاومت در برابر فشار

مقاومت لمینت سرامیکی از کامپوزیت دندان بیشتر است و روش های ویژه با استفاده از تکنیک های وابسته به فناوری در ساخت لمینت استفاده می شود، استفاده از تکنولوژی های پیشرفته باعث، بالا رفتن استحکام لمینت ها شده که در برابر فشار، ضربه و همین طور تغییر رنگ مستحکم هستند. این در حالی است که کامپوزیت ها با سرعت بیشتری زرد می شود و در صورتی که به آن ها فشار وارد شود احتمال شکستن یا ترک خوردن آن ها وجود دارد. با کیفیت ترین نوع کامپوزیت ونیر که جدیدا با تکنولوژی نانو هیبرید یا میکروفیل ساخته شده است، به نسبت لمینت سرامیکی از استحکام و مقاوم بیشتری برخوردار است.

تعرفه و هزینه های اصلاح طرح لبخند

قیمت لمینت و کامپوزیت در بیمارانی که قصد اصلاح طرح لبخند خود را دارند، اهمیت فراوانی دارد. تعرفه کامپوزیت دندان به نسبت لمینت سرامیکی ارزان تر است که می تواند تنها مزیت کامپوزیت ونیر نسبت به لمینت باشد؛ زیرا کامپوزیت رزین معمولا با قیمت مقرون به صرفه تری در کارخانه ها تولید می شود و به بازار عرضه می گردد. پروسه قرارگیری آن ها بر روی دندان ها تنها در یک جلسه و به آسانی نصب می شود. تعرفه نهایی اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت به نسبت لمینت ونیر بسیار به صرفه تر خواهد بود. به طور کل لمینت های سرامیکی از استحکام بیشتری نسبت به لمینت های کامپوزیتی برخوردار هستند. ثبات رنگ در لمینت های سرامیکی به شدت بالا بوده و تنها برتری لمینت کامپوزیتی نسبت به لمینت های سرامیکی قیمت مرقون به صرفه و سرعت بالای درمانی است.