بسیاری از افرادی که دچار ناهنجاری دندان هستند و یا با لبخندشان مشکل دارند و فکر می کنند که لبخندشان زیبا نیست، یا به منظور اصلاح و ترمیم مشکل خود به دندانپزشک مراجعه می کنند، بحث هزینه و قیمت برایشام مطرح می شود. ما در این مقاله سعی داریم به بررسی قیمت لمینت دندان در تهران بپردازیم و سپس عوامل تاثیر گذار بر روی هزینه های لمینت را بر می شمریم. اگر شما هم مثل ما کنجکاوید که از هزینه های لمینت مطلع شوید، این مقاله را بخوانید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان نوعی روکش با لایه نازک از جنس سرامیک یا کامپوزیت است که توسط دندانپزشک روی سطوح بیرونی دندان نصب می شود و آن را پوشش می دهد. لمینت برای افرادی تجویز می شود که دندان های آسیب دیده، لک دار، شکسته، خورد شده و کج دارند. از انواع لمینت دندان می توان به لمینت کامپوزیتی، پرسنیلی، سرامیکی و لومینر  اشاره کرد.

قیمت لمینت دندان در تهران

قیمت لمینت دندان در تهران

در زیر به قیمت انواع لمینت اشاره شده است:

 هزینه لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی یکی از مقطوع ترین لمینت های موجود در بازار است. هزینه این نوع لمینت تقریبا نصف  هزینه لمینت چینی (پرسنیلی) است که دلیل این افت قیمت ناشی از عوامل زیر است :

  • قابلیت ساخت آن در کلینیک
  • زمان نصب کوتاه مدت آن
  • شباهت ظاهری با روکش پرسنیلی
  • طول عمر و دوام ۲ تا ۷ ساله

 هزینه لمینت پرسنیلی

یکی از متداول ترین مواد سازنده لمینت است که مقداری از لمینت کامپوزیتی گران تر است و علت آن هم بخاطر ماندگاری و طول عمر بیشتر نسبت به لمینت کامپوزیتی است(طول عمری بین ۱۰ تا ۱۵ سال). یکی از مهم ترین ویژگی های این روکش، قابلیت شکل دهی آن است.

 هزینه لمینت سرامیکی

علت نامگذاری لمینت سرامیکی این است که مواد تشکیل دهنده آن از جنس سرامیک بوده و به نسبت لمینت پرسنیلی ارزان تر است. این ارزان بودن نسبی، بخاطر احتمال لکه دار شدن این نوع لمینت است.

قیمت لمینت دندان در تهران

 هزینه لمینت لومینر

روکش های لومینر یا فوق باریک مزایای بیشتری به نسبت لمینت های قدیمی و سنتی و انواع دیگر لمینت ها دارند. قیمت این نوع روکش دو برابر هزینه روکش پرسنیلی است و طول عمر آن تا ۱۵ سال می رسد.

تفاوت قیمت ونیز کامپوزیت و لمینت دندان

این دو روکش در مدت زمان ماندگاری، دوام، کیفیت و قیمت با هم تفاوت دارند. هزینه و قیمت لمینت دندان، بیشتر از ونیر کامپوزیت است.

قیمت جهانی لمینت دندان

به طور کلی لمینت های کامپوزیت ارزان ترین گزینه برای روکش کردن دندان ها هستند و ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که هزینه های لمینت دندان که به منظور زیبایی انجام می شود، تحت پوشش بیمه نیست.

عوامل تاثیرگذار روی هزینه لمینت

۱. نوع لمینت (هر نوع لمینت هزینه خاص خود را دارد)

۲. تعداد دندان های قابل لمینت (هر چه تعداد دندان هایی که به لمینت احتیاج دارند بیشتر باشد، هزینه ها بالاتر می رود).

۳. تخصص دندانپزشک (هر چه درجه تخصص دندانپزشک معالج بالاتر باشد، هزینه ها نیز افزایش خواهد یافت).

۴. موقعیت جغرافیایی (کشور، شهر یا محله ای که کلینیک در آن واقع شده، مستقیما روی هزینه دریافتی تاثیرگذار خواهد بود).

۵. هزینه لابراتور (هر چه آزمایشگاه مجهز تر و پیشرفته تر باشد، هزینه دریافتی نیز افزایش خواهد یافت).

۶. هزینه های اضافی(هزینه ویزیت، اسکن ،عکس برداری، رفت و آمد).

۷. نرخ تورم (نرخ تورم قطعا روی هزینه ها تاثیر مستقیم و ویژه ای دارد.)

هزینه ترمیم لمینت

باید توجه داشت که هیچ لمینت دندانی عمر ابدی ندارد و حتی اگر نکات بهداشتی را هم رعایت شود، لمینت دندان یک طول عمر مشخص دارد و خواه ناخواه این طول عمر به پایان می رسد و به ترمیم یا نوسازی احتیاج پیدا خواهد کرد. هزینه ترمیم یا نوسازی لمینت دندان به اندازه اولیه لمینت، خرج دارد.

پس مطمئن ترین راه برای پس انداز درآمد و بودجه، تلاش در راستای حفظ هر چه بیشتر لمینت دندان با رعایت نکات بهداشتی و نکات دستوری دندانپزشک است.

هزینه های جانبی لمینت دندان

هزینه های جانبی لمینت دندان، گاهی باعث بالا رفتن هر چه بیشتر هزینه های درمانی می شود. وقتی دندانپزشک از دندان ما قالبگیری می کند تا لمینت به دست ما برسد و آن را نصب کند، از لمینت موقت استفاده می کند که این خود یک هزینه جانبی است.

به این هزینه ها باید هزینه اسکن ایکس ری و هزینه نسخه پزشک را هم اضافه کرد. همچنین باید هزینه های رفت و آمد و ایاب ذهاب به مطب دکتر یا کلینیک دندانپزشکی را نیز به آن اضافه کرد.

پس هر انسان عاقل و بالغی می داند که برای پس انداز درآمد و صرفه جویی در هزینه ها، بهتر است نکات بهداشتی را به صورت جدی دنبال کند.

پرسش و پاسخ

برخی از سوالات مربوط به لمینت عبارتند از:

۱. علت زیاد بودن هزینه لمینت دندان چیست؟

هنگامی که بحث لمینت مطرح می شود، عوامل بسیاری را باید در نظر گرفت. کیفیت زیادی دارند و روی زیبایی تاثر گذار خواهند بود که نصب آن را با دشواری همراه می سازد. باید دانست که اکثر درمان هایی که جنبه زیبایی دارند، فاقد پوشش بیمه هستند.

۲. ارزان ترین لمینت، کدام نوع آن است؟

ارزان ترین لمینت موجود در بازار، لمینت کامپوزیتی است و بعد از آن لمینت سرامیکی و سپس لمینت پرسنیلی به ترتیب در رده دوم و سوم، ارزان ترین و مقطوع ترین لمینت های موجود در بازار هستند.

۳. آیا لمینت باعث پوسیدگی و آسیب به دندان ها می شود؟

لمینت دندان نه تنها باعث پوسیدگی و آسیب به دندان می شود، بلکه باعث حفظ هر چه بیشتر بهداشت دهان و دندان می شود.یکی از فلسفه ها و دلایل انجام لمینت دندان و در واقع مزیت لمینت ها، جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

۴. آیا افراد مبتلا به دیابت و زنان باردار می توانند لمینت دندان انجام دهند ؟

استفاده از لمینت دندان برای این افراد خطری ایجاد نمی کند ولی بهتر است با پزشک متخصص خود در این مورد مشورت کنند. پیشنهاد می شود زنان باردار در سه ماهه دوم بارداری اقدام به انجام لمینت کنند.