اگر در هنگام لبخند زدن دهان خود را می پوشانید، پیشنهاد می شود حتما به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید تا با بهره مندی از روش های ترمیم و زیبایی دندان ، طرح لبخند خود را جذاب و دلنشین کنید. پس داشتن لبخندی زیبا از لحاظ اجتماعی،عاطفی و زیبایی مزایای زیادی به دنبال دارد و اهمیت این موضوع بر کسی پوشیده نیست. در مقاله پیش رو سعی داریم ابتدا روش های ترمیم و زیبایی دندان را شرح داده و انواع  آن را نام ببریم.

انواع روش های ترمیم و زیبایی

امزوره به دلیل گسترش نیاز مردم به انجام انواع عمل های زیبایی حوزه ی آن نیز گسترش یافته است که ما به انواع آن اشاره می کنیم.

 1. بلیچینگ

به رفع تیرگی و لک های دندانی و سفید کردن دندان ها بلیچینگ می گویند. سفید کردن دندان یکی از پرکاربردترین درمان های دندانپزشکی زیبایی است؛ چون می تواند به طور موثری طرح لبخند شما را بهبود بخشد. در حال حاضر روش های گوناگونی برای سفید کردن دندان وجود دارد، که بعضی از آن ها در کلینیک دندانپزشکی توسط پزشک و بعضی دیگر در خانه توسط بیمار انجام می شود.

 1. ایمپلنت

ایمپلنت به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می شود که در استخوان فک کاشته شده و جایگزین دندان از دست رفته می شود. ایمپلنت های دندانی توسط پیچ اتصال قسمت تاج و ریشه به هم وصل شوند. این ایمپلنت ها می توانند یک پارچه یا چند تکه باشند.

 

روش های ترمیم و زیبایی دندان-2

 

 1. اینویزالاین

یکی از محبوب ترین جایگزین های بریس ارتودنسی است. همان طور که از نام این نوع ارتودنسی پیداست به صورت نامرئی و غیرقابل رویت است که کارایی آن دقیقا شبیه بریس های ارتودنسی معمولی است و تنها تفاوت آن در این است که هنگام استفاده، ظاهر طبیعی لبخند حفظ می شود.

 1. کرادین

به اصلاح و درمان به هم ریختگی دندان ها بدون استفاده از ارتودنسی، کرادینگ می گویند. دندانپزشک زیبایی با استفاده از مواد ترمیمی، نامنظمی های دندان را رفع می کند. انجام این کار باعث ایجاد ظاهری جذاب در چهره شما می شود.

 1. باندینگ دندان

این روش برای بهبود ظاهر و شکل دندان های تیره و یا لب پر شده، ترمیم فاصله بین دندان ها، تغییر شکل و اندازه و ارتفاع یک دندان کاربرد دارد. باندینگ دندان ها با کمک چسب پزشکی بسیار قوی و نور خشک کننده انجام می شود.

 1. پروتزهای زیبایی

پروتزها یک عمل زیبایی دندانپزشکی است که برای جایگزین کردن دندان های از بین رفته، استفاده می شود. این روش، راه حلی دراز مدت برای طرح لبخندی زیبا و جذاب به شمار می رود. پروتزها، با عمل جراحی در اسختخوان فو نصب می شوند، که برای تمامی افراد (به جز کودکان) که خواهان جایگزین کردن دندان های از دست رفته و اصلاح ساختار لبخند خود هستند، استفاده می شود.

 1. ونیرها

پوسته ای بسیار نازک که از جنس مواد هم رنگ دندان ساخته می شود، ونیز نام دارد. این روش برای پوشاندن سطوح دندان مورد استفاده قرار می گیرند. ونیزها به صورت سفارشی و مخصوص اندازه فک و دندان بیمار ساخته می شوند و برای درمان و اصلاح شکل لب دندان های لپ پریده، لک شده،ساییده شده و فاصله غیر طبیعی بین دندان ها استفاده می شود.

 1. میناکاری دندان

میناکاری، یک روش سریع و بدون درد است. از این روش برای تصحیح ناهنجاری های کوچک مانند دندان های ناهموار یا دندان های غیر هم تراز، استفاده می شود. در این روش نیازی به بیهوشی نیست. در اغلب موارد مینا کاری، ونیز، باندینگ و بلیچینگ نیز انجام می شود.

 1. ترمیم و پر کردن دندان

در این روش دندان ها تراشیده و عصب کشی می شوند و سپس ماده ای پلاستیکی که از سیلیکون ساخته می شود، نقاط خالی دندان ها را پر می کنند. این روش می تواند به دندان ها ظاهر و شکل جذابی ببخشد و لبخند شما را جذاب تر و دلنشین تر کند.

 1. تاج گذاری دندان

زمانی که دندان ها ضعیف شوند و یا به مقدار زیادی تخریب شوند، برای اصلاح شکل، اندازه، ظاهر و ساختار دندان، از تاج استفاده می شود.

 1. بریج ها

خالی ماندن جای دندان های از دست رفته و کشیده شده باعث بروز مشکلات فراوانی می شود، که می توان تاثیرات منفی بر روی چهره و لبخند داشته باشد. برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته و جایگزین سازی آن ها، از بریج استفاده می شود.

 1. دیاسم

این روش یکی دیگر از خدمات دندانپزشکی ترمیمی است که به آن دیاسم یا پر کردن فاصله بین دندانی می گویند. این روش باعث اصلاح و برطرف کردن فاصله بین دندان ها و زیبایی طرح لبخند می شود.

 1. جراحی و تغییر شکل لثه

در این روش متخصص دندانپزشک زیبایی برای تغییر شکل لثه و درمان ناهنجاری های لثه، دست به انجام عمل جراحی می زند. در این روش با بلند کردن و تغییر دادن لایه های لثه، باعث زیبایی دهان و دندان و اصلاح طرح لبخند می شوند.

 1. پیوند لثه

زمانی که لثه ها تخریب می شوند ممکن است ریشه دندان نسبت به خوراکی‌ها و نوشیدنی های گرم و سرد حساسیت پیدا کند و دندان ها ظاهری نامتناسب و دراز پیدا کنند. تخریب لثه می تواند پوسیدگی ریشه دندان، از دست دادن استخوان های دندان و در نتیجه از دست دادن دندان ها را به دنبال داشته باشد.

 1. اصلاح خطوط لثه با دندانپزشکی زیبایی 

در این روش با استفاده از فناوری لیزر درمانی در رشته دندانپزشکی زیبایی به اصلاح و منظم کردن خطوط لثه می پردازند. این روش بدون بی حسی، درد، خونریزی و حتی زخم و بخیه انجام می شود، که‌ باعث کاهش باکتری و میکروب بافت های مجاور دندان را کاهش می دهد و رعایت آسان تر بهداشت دهان و دندان را در پی خواهد داشت.

 1. کاشت نگین دندانی

کاشت نگین های دندانی یک نوع از انواع  خدمات زیبایی دندانپزشکی است که با توجه به تناسب اندازه دندان ها ساخته می شود و بر روی آن ها قرار می گیرد.

 1. دندان مصنوعی

دندان مصنوعی برای افرادی که دارای دندان و بافت های دندانی نیستند، استفاده می شود. به طور کلی دو نوع دندان مصنوعی داریم که عبارتند از دندان مصنوعی کلی و دندان مصنوعب جزئی. دندان مصنوعی کلی زمانی کاربرد دارد که تمام دندان ها یا بافت های دندانی، از بین رفته باشند و دندان مصنوعی جزئی هم زمانی کاربرد دارد که تعدادی از دندان ها یا بافت های دندانی، از بین رفته باشند.

بیشتر بخوانید:

دندانپزشکی در بارداری