یکی از این درمان های زیبایی و ترمیمی، بلیچینگ دندان است که از طریق آن به سفید کردن دندان هایی که دچار لکه شده اند، می پردازند. در این مقاله، قصد داریم شما را با بلیچینگ دندان،  روش های انجام آن، قیمت و هزینه هایی که سفید کردن و بلیچینگ دندان در کرج برای شما در بر دارد، آشنا کنیم.

امروزه، داشتن دندان هایی سفید و زیبا، یکی از معیارها و ملاک های تعیین کننده زیبایی چهره محسوب می شود. افراد در هر سنی، به دنبال داشتن دندان هایی سالم و زیبا هستند و برای داشتن لبخندی زیبا به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند. خوشبختانه این روزها، کلینیک های دندانپزشکی در کنار انجام درمان های دندانپزشکی، اقدامات موثری در زمینه زیباسازی و ترمیم دندان های آسیب دیده نیز انجام می دهند.

 

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان، یک روش ترمیمی و زیبایی برای سفید و زیباتر کردن دندان هایی است که به صورت ژنتیکی یا در اثر عوامل محیطی، لکه دار شده یا تغییر رنگ داده اند.

برای سفید کردن دندان ها با کمک بلیچینگ، از یک ماده شیمیایی به نام هیدروژن پراکسید استفاده می شود. هیدروژن پراکسید با اکسید کردن رنگدانه هایی که به سطح دندان های شما چسبیده اند، آن ها را از روی دندان های شما پاک کرده و زیبایی را به دندان های شما بر می گرداند.

 

با کمک بلیچینگ دندان، چه نوع لکه ها و رنگ هایی را که بر روی دندان هستند، می توان درمان کرد؟

بلیچینگ دندان، یک روش غیرتهاجمی برای سفید نشان دادن دندان ها است که به کمک آن می­توان لکه­ها و بد رنگی های مختلف دندان را اصلاح کرد. بعضی از لکه ها و رنگ گرفتگی هایی که با انجام بلیچینگ روی دندان ها اصلاح می شوند، عبارتند از:

 • لکه ها و بد رنگی های ژنتیکی دندان ها
 • لکه ها و بدرنگی هایی که ناشی از آبسه و بیماری های لثه هستند و به مینای دندان ها آسیب وارد می کنند.
 • لکه ها و بد رنگی های ناشی از خوردن نوشیدنی ها، غذاها و مواد خوراکی حاوی رنگ های خوراکی غیرطبیعی
 • لکه ها و بدرنگی هایی که در اثر کشیدن سیگار یا استفاده از سایر مشتقات نیکوتین بر روی سطح دندان ایجاد شده اند.
 • لکه ها و بد رنگی های ناشی از مصرف برخی از داروها
 • زرد شدن دندان ها در اثر تحلیل مینای دندان ها و نمایان شدن عاج زرد رنگ دندان ها به علت افزایش سن
 • لکه ها و بد رنگی هایی که در اثر خوردن زیاد چایی و قهوه روی دندان ایجاد می شوند.

 

انواع روش های انجام بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان ها به دو روش کلی انجام می شود. هر دوی این روش ها، موثر و استاندارد بوده و به سفید شدن دندان های شما کمک می کنند. این دو روش عبارتند از:

 1. بلیچینگ و سفید کردن دندان ها با استفاده از روش های خانگی
 2. بلیچینگ و سفید کردن دندان ها در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی

 

بلیچینگ دندان در کرج-2

 

بلیچینگ و سفید کردن دندان ها با استفاده از روش خانگی، چگونه انجام می شود؟

برای سفید کردن دندان ها به روش بلیچینگ خانگی، لازم است ابتدا به مطب دندانپزشک مراجعه کنید. دکتر دندانپزشک، پس از معاینه وضعیت دهان و دندان های شما، ابتدا از دندان های موجود در دو فک بالا و پایین شما، قالب هایی تهیه می کند. سپس این قالب ها را برای ساخت قالب هایی شفاف تر به لابراتوار می فرستد. پس از این که قالب ها در لابراتوار ساخته شدند، دندانپزشک آن ها را به شما تحویل می دهد و درباره نحوه استفاده از آن ها و روش صحیح و ایمن انجام بلیچینگ دندان در منزل، به شما آموزش هایی ارائه خواهد داد.

بلیچینگ خانگی دندان ها و سفید کردن آن ها، نیازمند صرف زمانی در حدود دو الی سه هفته است. پس از این مدت، دندان های شما سفید و زیبا خواهند شد.

 

بلیچینگ و سفید کردن دندان ­ها در مطب ها و کلینیک­ های دندانپزشکی چگونه انجام میشود؟

برای سفید کردن دندان ها در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی و انجام بلیچینگ دندان، دو روش وجود دارد:

 1. بلیچینگ و سفید کردن دندان ها با کمک لیزر
 2. بلیچینگ و سفید کردن دندان ها بدون کمک گرفتن از لیزر

 

تفاوت بلیچینگ و سفید کردن دندان ها با کمک لیزر و بلیچینگ دندان ها بدون لیزر در چیست؟

بلیچینگ با لیزر و بلیچینگ بدون لیزر، تفاوت زیادی با هم ندارند. در بلیچینگ دندان ها با کمک لیزر، اشعه فرا بنفش به فعال کردن مواد سفید کننده و سرعت بخشیدن به روند سفید کنندگی کمک زیادی می کند درحالی­که در روش بلیچینگ دندان ها بدون به­کارگیری از لیزر، دندانپزشک با استفاده از مواد و روش های دیگر اقدام به سفید کردن دندان ها می کند.

 

مراحل بلیچینگ و سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشکی کدامند؟

در انجام بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی، ابتدا لثه­ ها با کمک مواد و ابزار خاصی محافظت میشوند، سپس غلظت بالایی از پراکسید هیدروژن را روی سطح دندان ها قرار می دهند. این غلظت بالای پراکسید هیدروژن به اکسید کردن رنگ دانه های چسبیده شده به سطح دندان کمک کرده و از این طریق دندان ها سفید می شوند.

 

انجام بلیچینگ دندان در مطب، چقدر طول می کشد؟

برای سفید کردن دندان ها در مطب و با استفاده از بلیچینگ، یک الی دو جلسه کافی است. هر جلسه بین پانزده الی سی دقیقه طول می کشد. برخی از متخصصین دندانپزشکی، به بیمارانی که از طریق انجام بلیچینگ در مطب اقدام به سفید کردن دندان هایشان می کنند، توصیه می نمایند که این کار را تا چند جلسه به صورت خانگی  ادامه دهند تا نتیجه مطلوب تر برای دندان هایشان به دست آید.

 

عوارض و آسیب های احتمالی ناشی از بلیچینگ دندان ها کدامند؟

سفید کردن دندان ها به روش بلیچینگ، یک روش کم تهاجمی بوده و آسیب و عوارض زیادی به دندانهای شما وارد نمی کند. انجام این کار، تنها یک عارضه دارد و آن، ایجاد حساسیت احتمالی برای دندانهاست. حساسیت دندان ها، معمولا بین یک هفته تا یک ماه و با مصرف داروهای مخصوص، کاملا برطرف خواهد شد و اثرات و عوارض ناشی از بلیچینگ از بین می رود.

 

هزینه انجام بلیچینگ و سفید کردن دندان ها در مطب های دندانپزشکی شهر کرج چقدر است؟

هزینه های تمام شده مربوط به اقدامات ترمیم و زیبایی دندان در افراد مختلف، متفاوت است و تنها دندانپزشک می تواند این هزینه ها را تعیین کند. برای تعیین هزینه لازم جهت سفید کردن و بلیچینگ دندان هایتان در کرج، می توانید به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

 

بیشتر بخوانید:

لمینت دندان پر شده و انواع آن