برای سفید کردن دندان های خود می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید که یکی از بهترین و محبوب ترین این روش ها، بلیچینگ است. انجام بلیچینگ مستلزم معاینه دندان ها توسط دندان پزشک و صرف هزینه که با توجه به روش به کار رفته برای انجام آن قیمت های متفاوتی نیز دارد، می باشد. در این مقاله بلیچینگ دندان ارزان قیمت و مناسب با کیفیت های عالی را بررسی میکنیم.

همه ما دوست داریم زیبا و سلامت به نظر برسیم، یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار برای داشتن ظاهری زیبا، دندان های ما هستند. داشتن دندان های سفید و مرتب، باعث زیبا و جوان تر به نظر رسیدن صورت می شوند، اما ممکن است به مرور زمان و بالا رفتن سن، مینای دندان ها قدری سائیده شوند یا در اثر عادات نادرست غذایی مثل مصرف بیش از حد مواد رنگ دانه دار مانند قهوه و چای، به تدریج این رنگ ها در خلل و فرج مینای دندان نفوذ کرده و باعث تغییر رنگ آنها شود، به علاوه دندان های افراد سیگاری یا کسانی که بهداشت دندان های خود را رعایت نمی کنند، در بیشتر مواقع به رنگ زرد و کدر در می آید.

 

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان، یک روش مطمئن و عملی برای روشن تر کردن رنگ دندان ها است که به دو صورت بلیچینگ در مطب یا آفیس بلیچینگ و بلیچینگ در منزل یا هوم بلیچینگ انجام می شود.کیت های بلیچینگ دندان شامل ژل های سفید کننده دندان است که حاوی ماده موثری به نام پراکسید هیدروژن بوده و باعث سفید کردن رنگ دندان ها می شود. هم­چنین ماده مخصوص محافظتی لثه­ها در این کیت­ها وجود دارد. بعضی از مواد سفید کننده دندان در روش بلیچینگ، لایت کیور هستند که برای فعال شدن نیاز به تاباندن نور دارند در حالی که سایر مواد بلیچینگ، خود به خود فعال می شوند و به تاباندن نور نیازی ندارند. روش های مختلف بلیچینگ دندان، یک هدف یکسان یعنی روشن تر کردن رنگ دندان ها را دنبال می کنند، اما با یکدیگر تفاوت هایی نیز دارند.

بیشتر بخوانید … ترمیم  وزیبایی دندان چیست؟

تفاوت بلیچینگ دندان و جرم گیری

جرم گیری و بلیچینگ دندان ها، هر دو باعث سفید شدن رنگ دندان ها می شوند اما تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند. در اثر جرم گیری، رنگ طبیعی دندان ها بر می گردد؛ مثلا اگر  دندان های کسی در اثر سیگار کشیدن زرد رنگ شده باشند بعد از انجام جرم گیری، دندان ها روشن می شوند و به رنگ اصلی و طبیعی خود برمی گردند اما جرم گیری، رنگ طبیعی دندان را تغییر نمی دهد. در حالی که در روش بلیچینگ دندان، با کمک گرفتن از مواد مخصوصی، دندان ها نسبت به رنگ طبیعی خود روشن تر خواهند شد، زیرا ماده بلیچینگ به داخل مینای دندان ها نفوذ می کند.

 

بلیچینگ دندان ارزان قیمت-2

 

عوارض و مشکلات بلیچینگ دندان

حقیقت این است که روش بلیچینگ دندان، هیچ ضرر و آسیبی برای دندان های شما ندارد. در واقع مواد استفاده شده در بلیچینگ، آسیبی به بافت سالم دندان نمی زنند. تنها عارضه انجام بلیچینگ، حساس تر شدن دندان ها است. البته این موضوع جای نگرانی ندارد زیرا بعد از مدتی، حساسیت دندانها از بین میرود؛ اگر بیمار دندان های بسیار حساسی داشته باشد، دندان پزشک می تواند از مواد ضد حساسیت برای دندان های او استفاده کند.

 

هزینه بلیچینگ دندان

برای اطلاع یافتن از قیمت و هزینه بلیچینگ دندان، باید به مطب دندان پزشکی مراجعه کنید و تحت معاینه دندان پزشک قرار بگیرید و یا به صورت تلفنی از مطب های دندان پزشکی  قیمت آن را پرس و جو کنید، زیرا تعیین نرخ حدودی بلیچینگ و هزینه انجام آن فقط توسط دندان پزشک صورت می گیرد.

به طور کلی عوامل مختلفی روی هزینه بلیچینگ دندان تاثیر می گذارند؛ مثلا روش انجام بلیچینگ دندان زیرا هزینه هوم بلیچینگ نسبت به آفیس بلیچینگ بیشتر است. عوامل تاثیر گذار دیگر در قیمت بلیچینگ دندان شامل حجم مشکلات و تغییر رنگ دندان های شما، مواد مورد استفاده و هزینه ویزیت دندان پزشک است.

 

بلیچینگ دندان ارزان قیمت

روش بلیچینگ نسبت به سایر روش های سفید کننده دندان ها مانند لمینت دندان، استفاده از کامپوزیت، روکش دندان و… ارزان قیمت تر است اما به طور کلی آفیس بلیچینگ، یعنی بلیچینگ در مطب  دندان پزشک نسبت به بلیچینگ در منزل، هزینه کمتری دارد و ارزان تر است. آفیس بلیچینگ طی یک جلسه و در مطب دندان پزشک انجام می شود و راهی سریع، مطمئن و ارزان قیمت برای سفید کردن دندان ها به شمار می آید.

 

دلیل تفاوت قیمت هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ چیست؟

یکی از دلایل تفاوت قیمت هوم بلیچینگ و آفیس بلیینگ این است که در روش آفیس بلیچینگ، پروسه سفید کردن دندان ها طی یک جلسه و در کمتر از یک ساعت صورت میگیرد، در حالی که برای بلیچینگ در منزل نیاز است وقت بیشتری صرف شود و پروسه قرار دادن مواد بلیچینگ روی دندان ها برای چند مرتبه تکرار شود، زیرا غلظت ژل های سفید کننده خانگی نسبت به ژل هایی که در مطب دندان پزشک استفاده می شود کمتر است.

به علاوه برای قرار دادن مواد بلیچینگ روی دندان ها در روش خانگی، شما نیاز به وسیله های مخصوصی به اسم تری دارید، یعنی دندان پزشک از دهان شما قالبی تهیه کرده، سپس این قالب را به لابراتوار دندان سازی می فرستد، تا تری مناسب شما را تهیه کند، که طبیعتا این کار هزینه بیشتری دارد.

گاهی گفته می شود که هوم بلیچینگ، تکمیل کننده درمان بلیچینگ در مطب است، یعنی ابتدا برای بیمار یک جلسه بلیچینگ در مطب دندان پزشکی انجام می شود، سپس طبق نظر دندان پزشک ادامه درمان طی چند جلسه و در منزل صورت می گیرد.

 

چه کسانی نمی توانند از روش بلیچینگ دندان استفاده کنند؟

قبلا هم به این موضوع اشاره کرده ایم که در اثر انجام بلیچینگ دندان، دندان های بیمار کمی حساس می شوند، پس برای اشخاصی با دندان های پوسیده که دندان های آنها نیاز به ترمیم و درمان دارند، نمی توان از روش بلیچینگ استفاده کرد مگر اینکه این افراد، ابتدا برای درمان دندان های خود اقدام کنند. به علاوه بلیچینگ روی روکش های دندان، ترمیم های زیبایی ونیر کامپوزیت یا لمینت های دندانی، هیچ گونه تاثیری بر دندان ها نخواهد داشت و رنگ آنها را روشن نمی کند. به عبارت دیگر، روش بلیچینگ فقط روی دندان های طبیعی افراد تاثیر گذار است.

کسانی که عادات غذایی غلط مانند نوشیدن بیش از حد چای و قهوه یا رفتارهای آسیب رسان به دندان  مانند سیگار کشیدن و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان را دارند، بهتر است از روش بلیچینگ استفاده نکنند زیرا در صورت ادامه عادات اشتباه خود، نتایج بلیچینگ دندان برای آنها بسیار کوتاه مدت و موقتی خواهد بود.

مطالعه بیشتر … متخصص ارتودنسی