طبق گفته بسیاری از افراد ارتباطی بین سلامت کامل بدن و دندان ها وجود دارد. در مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۳، سلامت کامل بدن و دهان با بهداشت دندان ها ثابت گردید. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند بیماری مزمن و ضعف و ناتوانی جسمی را افزایش دهد.  به عبارت دیگر، یک ارتباط عمیقی بین سلامت دندان ها و بدن می باشد و ما نباید اهمیت مراقبت های دهان و دندان را دست کم بگیریم. دندانپزشک در زمینه پیشگیری، بررسی علائم و درمان بیماری های دهان و دندان تخصص دارد.

 

دندانپزشک کیست و چه کارهایی انجام می دهد ؟

دندانپزشکی شاخه ای از علم پزشکی است؛ که به سلامت دهان و دندان کمک می کند. همانطور که ذکر شد دندانپزشک در زمینه پیشگیری، بررسی علائم و درمان بیماری های دهان و دندان تخصص دارد. او به درمان بیماری های دهان و دندان، جلوگیری از پیشرفت این نوع بیماری ‌ها و بالابردن میزان بهداشت دهان و دندان و همچنین زیبایی و مرتب کردن دندان ها می پردازد. گاهی دندانپزشک بسته به سطح کاری، یک یا چند دستیار دارد.

بیشتر بخوانید … ترمیم و زیبایی دندان

ویژگی های شغلی دندانپزشکی

دندانپزشک باید دارای صبر و حوصله زیاد و قدرت بدنی مناسب باشد زیرا؛ گاهی معالجه یک مریض ساعت ها به طول می انجامد. تمرکز بالا برای مدت طولانی در حین انجام عملیات دندانپزشکی، یکی دیگر از ویژگی های یک دندانپزشک مجرب است. هماهنگی خوب و مناسبی  بین دست ها و چشم ها برقرار باشد و از مهارت های ارتباطی خوبی برخوردار باشد.

دندانپزشک می بایست به کودکان و افرادی که از دندانپزشکی ترس دارند آرامش داده و اعتماد و اطمینان آنان را جلب نماید. دندانپزشک باید بتواند با کمک روش های موجود و مهارت خود درد بیماران را کاهش دهد. در صورت نیاز قبل از شروع کار با صبر و لحنی دوستانه، اطلاعات لازم را به بیماران بدهد.

 

ساعت و محل کار دندانپزشک

ساعات کاری دندانپزشک بسته به محل کارش متفاوت است. محل کار دندانپزشک در مطب ها، کلینیک ها و بیمارستان ها می باشد. و اگر دندانپزشک در استخدام بیمارستانی باشد، باید به صورت تمام وقت یا نیمه وقت (براساس نوع استخدام) و گاه به صورت شیفت شب یا تعطیلات کار کند و اگر به صورت شخصی در مطب خویش مشغول کار کند در تعیین ساعات کاری آزادی عمل بیشتری دارد و به دلخواه آن را تنظیم می کند.کلیه وسایل دندانپزشکی باید همیشه استریل و کاملا بهداشتی شده باشند زیرا؛ می توانند ناقل انواع بیماری ها باشند.

 

دندانپزشک-2

بیشتر بخوانید … ونیر کامپوزیت

مسئولیت های دندانپزشک

 • چکاپ ابتدایی و ارائه مشاوره های لازم به بیماران
 • دادن آرامش به بیماران پیش از شروع کار به ویژه در مورد کودکان و افرادی که می ترسند.
 • استفاده از شیوه های مناسب برای کنترل و کاهش درد بیمار
 • عکس برداری از دندان و فک در صورت امکان
 • درمان‌های دندانپزشکی از جمله جرم‌گیری، پر کردن دندان، کشیدن و گذاشتن دندان‌های مصنوعی و روکش، بریچ دندان (پل گذاشتن) و تشخیص دندان نهفته و بیرون آوردن آن ها

 

درمان هایی که دندانپزشک عمومی انجام می دهد به شرح زیر است.

 • شناسایی و درمان پوسیدگی دندانی
 • شناسایی و درمان عفونت و ورم لثه
 • شناسایی ضایعات دهان و فک و صورت
 • انجام درمان های ارتوپدیک ابتدایی برای برطرف کردن نواقص روابط فکی
 • درمان دندان های شیری کودکان
 • انجام درمان های پروتزی از لحاظ جایگزین کردن دندان های از دست رفته
 • انجام عمل های ابتدایی دهان و دندان

بیشتر بخوانید … لمینت دندان

ابزار و وسایل در علم دندانپزشکی

مسئله مورد اهمیت در دندانپزشکی این است؛ که مواد و وسایل استفاده شده در دندانپزشکی هر روز در حال پیشرفت و تغییر است.

تغییر و پیشرفت این ابزار ها وابسته به تکنولوژی است. دانش و تکنولوژی جهان غرب هرگز به وضعیت موجود راضی نبوده و روز به روز هماهنگی بین صنعت مهندسی و پزشکی بیشتر و بیشتر می‌شود. از سویی دانش دندانپزشکی نیاز به همگام شدن با فناوری های نوین و آشنایی با مواد و محصولات جدید در بازار دارد و روز به روز موضوع دانشکده های دندانپزشکان را وادار می کند. تا سالانه در کنگره های آموزشی شرکت کرده و خود را با توجه به پیشرفت فناوری ها به روز کنند.

 

نحوه انتخاب کلینیک دندانپزشک با تجربه

برای اینکه بهترین خدمات دندانپزشکی را دریافت کنیم، انتخاب دندانپزشک به تنهایی کافی نیست؛ بلکه کلینیک و یا مطب دندانپزشکی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. فاکتورهای بسیاری برای انتخاب یک کلینیک مناسب باید در نظر گرفت که از جمله آن ها عبارتند از.

 • شهرت:

یکی از موارد انتخاب یک کلینیک مورد اطمینان، مشهور بودن آن است. در دنیای امروز با حضور وب سایت ها، منابع آنلاین و گروه‌های متفاوت می توان از نظرات و تجربیات کاربران در مورد انتخاب یک مرکز دندانپزشکی مناسب آگاه شد.

 • نحوه ارائه خدمات:

یک کلینیک دندانپزشکی خوب به طور شبانه روزی پاسخگوی سوالات و ابهامات بیمار است به همین جهت، بهتر است ابتدا با کلینیک مورد نظر خود تماس گرفته و اطلاعات لازم را کسب کنید و سوالات مربوطه را بپرسید.

 • مشورت:

یکی از شیوه های موثر در یافتن یک کلینیک دندانپزشکی مناسب، سوال کردن از اطرافیان و افراد مورد اعتماد است تا نسبت به کلینیک های مختلف آگاهی‌ های مناسبی پیدا شود.

 • ملاک ها:

معیارهای متفاوتی در انتخاب کلینیک و متخصص وجود دارد. به همین جهت ابتدا باید معیارهای خود تعیین کنید و سپس به دنبال بهترین کلینیک دندانپزشکی باشید.

 • دسترسی به محل سکونت:

معیارهایی که در انتخاب کلینیک دندانپزشکی باید به آن توجه داشت، نزدیکی کلینیک به محل زندگی شماست. تا شما با کمترین هزینه حمل و نقل و صرف کمترین زمان به متخصص خود مراجعه کنید.

 • تجهیزات:

استفاده از شیوه های درمانی و همینطور تجهیزات به کار رفته در کلینیک‌های دندانپزشکی یکی از ملاک ها برای انتخاب یک کلینیک موفق است.

 • کلینیک های شبانه روزی:

یکی دیگر از ملاک های که در انتخاب یک کلینیک کمک کننده خواهد بود؛ که بتواند در زمان های مختلف به شما خدمات ارائه دهد، یا در مواقع اورژانسی دندان های شما را درمان کند.

 

نحوه انتخاب متخصص دندانپزشکی

اگر به دنبال متخصص دندانپزشکی و زیبایی دندان هستید، بهتر است موارد زیر را مطالعه کنید.

 • مشورت با افراد با اطمینان

از افراد مانند اعضای خانواده، دوستان و نزدیکان که به آن ها اعتماد دارید بپرسید؛ که برای درمان دندان های خود به پیش چه متخصصی مراجعه کرده اند و از عملکرد و شیوه کار متخصص آگاهی پیدا کنید در این صورت خواهید توانست از افرادی که تجربه درمان دندان‌های خود را داشتند کمک بگیرید و بتوانید متخصص باتجربه خود را پیدا کنید.

 • پرسش از پزشکان و یا داروخانه‌ها

از پزشک خانوادگی یا داروخانه محله خود سوال کنید؛ که بهترین دندانپزشک را به شما معرفی کند و معمولا کسانی که خودشان در حرفه دندانپزشکی هستند، درباره دیگر پزشکان اطلاعاتی دارند و بدون بررسی‌های لازم به نظر متخصصین مراجعه نمی‌کنند. داروخانه‌ها و دکترها اغلب بازخورد های بیماران را در مورد دندانپزشک می شنود؛ که می توانند منبع خوبی برای دریافت این نوع از اطلاعات باشد.

 

منبع: drkamyarkhezri