زمانی که دستگاه‌های ارتودنسی بعد از چند ماه از دهان خارج می‌شود ناهنجاری به طورکامل درمان می‌شود، یکی از بهترین لحظات زندگی بیمار است؛ چرا که ناهنجاری دهان و دندانش رفع شده و طرح لبخند بسیار جذاب و دل‌نشین تری پیدا کرده است. البته پس از برداشتن براکت‌ها و بریس های ارتودنسی، یک مشکل اساسی پیش می‌آید و آن هم این است که دندان‌ها تغییر رنگ داده و جای بریس ها بر روی دندان‌ها مانده و لکه و تیره شده است. به‌راستی دلیل این تغییر رنگ و لک شدن‌ها پس از برداشتن دستگاه ارتودنسی چیست؟ آیا امکان از بین بردن این لک‌ها و تیرگی‌ها پس از انجام کامل ارتودنسی وجود دارد؟ چطور باید آن‌ها را برطرف کرد؟ ما در این مقاله سعی داریم به (سفید کردن دندان) بلیچینگ بعد از ارتودنسی بپردازیم.

دلایل تغییر رنگ دندان‌ها

زرد شدن دندان‌ها بعد از استفاده از براکت و بریس های ارتودنسی یک مشکل رایج و در عین حال طبیعی است. بریس ها به خودی خود باعث تغییر رنگ دندان‌ها و ایجاد لک و تیرگی نمی‌شود؛ بلکه عدم رعایت صحیح و اصولی نکات بهداشتی است که باعث ایجاد این مشکل می‌شود. دلایلی که باعث تغییر رنگ دندان و ایجاد لک و تیرگی دندان‌ها بعد از ارتودنسی می‌شوند، عبارت‌اند از:

۱. عدم رعایت صحیح و اصولی نکات بهداشتی دهان و دندان

۲. عدم استفاده از مسواک و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی در مدت درمان ارتودنسی

۳. استفاده از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های رنگی مثل نوشابه و قهوه  در مدت درمان ارتودنسی

۴. کشیدن سیگار و استعمال دخانیات در مدت درمان ارتودنسی

۵. انباشته شدن جرم و باکتری در پشت پلاک‌ها و سیم‌های ارتودنسی و عدم نظافت آن‌ها

بلیچینگ دندان پس از ارتودنسی

به سفید کردن دندان و از بین بردن لک‌ها و تیرگی‌های دندان بلیچینگ می گویند و بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی عبارت است از سفید کردن و از بین بردن لک‌هایی که در زمان استفاده از براکت و بریس های ارتودنسی به وجود آمده‌اند.

مزایای بلیچینگ

  • باعث سفیدی دندان‌ها و از بین رفتن جرم دندان می‌شود.
  • از ورود آسیب به دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

انواع روش‌های بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی

برای سفید کردن و از بین بردن لکه‌ها و تیرگی‌های دندان‌ها بعد از ارتودنسی راه‌های گوناگونی وجود دارد که عبارت‌اند از:

 

بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی-2

۱. بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی

در این روش ابتدا با استفاده از مواد خاصی، از لثه‌ها و دهان محافظت می‌شود و بعد از آن ماده مخصوص بلیچینگ با غلظت بالا روی دندان‌ها گذاشته می‌شود و فرآیند بلیچینگ دندان شروع می‌شود.

۲. بلیچینگ دندان در خانه

در این روش ابتدا از فک و دندان شما قالب گیری به عمل می‌آید و سپس یک جفت‌تری شفاف به شما داده می‌شود که به میزان موادی که لازم است روی دندان شما بماند تا شفاف و سفید شود، بین دندان و تری فضای لازم تعبیه شده و بعد از آن ماده سفید کننده را به شما تحویل می‌دهد تا طبق دستورات لازم در خانه مورد استفاده قرار دهید. مراحلی که برای استفاده از تری‌ها و مواد سفید کننده دندان‌ها در منزل، باید انجام دهیم عبارت ‌اند از:

۱. ابتدا باید دندان‌های خود را با مسواک و نخ دندان تمیز کنید.

۲. نوک پخش کننده را بر روی سرنگ وصل کنید.

۳. یک قطره از ژل یا ماده سفید کننده را بر سطح داخل لبه بیرونی حفره‌های قالب پلاستیکی بچکانید و آن را با نوک سرنگ در حفره پخش کنید.

۴. قالب‌های محتوی ژل سفید کننده دندان را به روی دندان‌ها بگذارید. البته سعی کنید قالب‌ها را به درستی بر روی دندان‌ها بگذارید تا ژل‌ها از قالب بیرون زده نشود؛ اگر ژل از قالب بیرون زدد، آن را با دستمال یا مسواک خشک تمیز کنید.

۵. قالب‌ها و ژل سفید کننده را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی دندان‌های خود بگذارید.

۶. بعد از این سپری شدن این مدت، قالب‌ها را از دهان خارج کنید و آن را با آب سرد شست و شو دهید و سپس دهان و لثه خود را با آب بشویید و دندان خود را خیلی آهسته و نرم مسواک بزنید.

نکته: بهتر است این مراحل را دو نوبت در روز انجام دهید؛ یعنی یک مرحله در صبح و یک مرحله هم در شب انجام دهید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

۳. بلیچینگ دندان با استفاده از طب سنتی و گیاهی

در طب سنتی و گیاهی درمان‌های مؤثری برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد که ما در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • بلیچینگ دندان با پوست موز

خواص ضد باکتری پوست موز، باعث سفید شدن دندان‌ها و از بیت رفتن لک تیرگی می‌شود. از مسواک زدن چند دقیقه با پوست موز دندان‌ها را تمیز کنید.

  • بلیچینگ با روغن نارگیل

یکی از بهترین و قدیمی‌ترین روش‌های خانگی سفید کردن دندان‌ها، استفاده از روغن نارگیل بوده است. در واقع با مصرف یک قاشق چای خوری روغن نارگیل را در دهان خود بریزید و به مدت ۵ دقیقه آن را به جهت‌های مختلف دهان خود حرکت دهید.

نکات مهم

۱. فورا پس از خارج کردن دستگاه‌های ارتودنسی از دهان خود، از تری و ژل‌های سفید کننده استفاده نکنید. بهتر است ابتدا به مدت یک ماه از مسواک و خمیر دندان استفاده کنید و در ماه دوم از سفیدکننده‌ها و تری‌ها استفاده کنید.

۲.‌ از مواد سفید کننده به مقدار لازم استفاده کنید تا برای لثه و زبان شما حساسیت ایجاد نکند.

۳. استفاده از ژل‌ها و مواد سفید کننده دندان برای بیماران قلبی و عروقی، افراد مبتلا به دیابت، زنان باردار و شیر ده، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

۴. سفید کردن دندان برای همه افراد و در همه سنین ممکن خواهد بود؛ ولی بهتر از در سنین بالای ۱۸ سال از بلیچینگ استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

ترمیم و زیبایی دندان چیست؟