برای برطرف کردن تیرگی دندان‌های که به مرور زمان بر اثر استفاده از مواد رنگی مانند چای، کاکائو و برخی میوه جات به وجود می‌آید از بلیچینگ دندان پزشکی استفاده می شود. حتی بعضی از بد رنگی‌ها ارثی است و زیبایی دندان‌ها را از بین می‌برد؛ که توسط بلیچینگ برطرف می‌شود. افزایش سن و عادت‌های روزانه مانند کشیدن سیگار و یا خوردن مواد نوشیدنی رنگی می‌تواند در تغییر رنگ دندان تأثیرگذار باشد. سفید کردن دندان‌ها به دو شکل انجام می‌شود؛ که سفید کردن در مطب دندانپزشکی و سفید کردن دندان در منزل است.

بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی

در کلینیک دندانپزشکی، بلیچینگ به دو صورت انجام می‌شود.

  • بلیچینگ دندان با استفاده از لیزر
  • سفید کردن دندان بدون استفاده از لیزر

این دو با یکدیگر تفاوت بسیاری ندارند و فقط با استفاده از لیزر و اشعه یو وی باعث سفید شدن دندان و بالا رفتن سرعت درمان می‌شود. در این شیوه با استفاده از مواد مخصوص از لثه‌ها حفاظت می‌کند، سپس مواد سفید کننده با غلظت بسیار بر روی دندان‌ها قرار داده می‌شودو ماده اثرگذار است و در بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال می‌شود و بعضی دیگر با استفاده از حرارت و گرما فعال می‌گردد؛ که تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. هزینه بلیچینگ دندان با این شیوه نسبت به روش بلیچینگ دندان در منزل تا حدودی متفاوت است.

بلیچینگ دندان در منزل

بلیچینگ دندان در منزل با سفید کننده‌های بلیچینگ در کلینیک دکتر متفاوت است. این در حالی است که در کلینیک‌ها زمان درمان یک ربع تا نیم ساعت بیمار را به نتیجه مدنظر می‌رساند، اما در منزل بین یک ماه تا سه هفته به طول می‌انجامد و همینطور نتیجه به دست آمده حدود هفتاد درصد نتیجه کلینیک است. پس در این روش هم سرعت درمان پایین است و هم نتیجه به دست آمده مطلوب نیست. پیش از بلیچینگ دندان در ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید و یک قاب و تمپ برای دندان‌های شما تهیه می‌کند؛ که مواد بلیچینگ در منزل روی آن می‌زنید؛ که بین ده تا بیست دقیقه در دهان بیمار قرار دارد و بعد از آن از دهان بیمار خارج می‌شود.

پس از بیرون آوردن مواد، باید به طور کامل شستشو داده شود. در این روش باید هر شب با توجه به میزان مواد سفیدکننده‌ها در دهان قرار گیرد. البته در بعضی موارد، هفته‌ای یک مرتبه از سفید کننده‌ها استفاده می‌شود و برای افرادی که کمتر مواد رنگی مصرف می‌کنند ماهی یک بار نیز کافی است. نکاتی که باید در رابطه با سفید کردن دندان‌ها رعایت کرد، این است؛ که از خوردن مواد رنگی مانند چای قهوه و کاکائو در هنگام استفاده از نگهدارنده ها خودداری شود. باید از کشیدن سیگار و قلیان که به طور طبیعی باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شوند، جلوگیری کرد. که مصرف این مواد بهتر است محدود باشد.

بیشتر بخوانید … لمینت دندان

محدودیت سنی بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان برای همه کسانی که در سنین مختلف هستند استفاده می‌شود؛ اما افرادی که کمتر از هجده سال دارند به دلیل این که به طور کامل رشد نکرده و با داشتن فضای زیاد بین دندان‌ها حساسیت بیشتری در دهان ایجاد می‌شود.

معمولاً این افراد یکسری مواد این نمی‌توانند استفاده کنند؛ اما به شکلی نیست که از سفید کردن دندان‌های جلوگیری شود. افرادی که پرکردگی دارند زمانی که دندان‌هایش سفید می‌شود. مواد پر کردگی به همان شکل قبلی باقی می‌ماند و این سفیدگی باعث می‌شود که مواد پرکردنی بیش از گذشته خودشان را در دندان‌ها نشان دهد و باید به مواد پرکردنی مواد سفید کننده بیشتری تزریق شود. از نظر سنی افرادی که دندان‌های حساس دارند باید پیش از سفید کردن از شل استفاده کنند با این وجود، احتمال دارد؛ که تا ده روز دندان‌هایشان تیر بکشد و آن‌ها را اذیت کند. ولی برای افراد دیگر این مشکلات وجود ندارد.

بیشتر بخوانید … اصلاح طرح لبخند

بلیچینگ دندانپزشکی-2

 

مدت زمان درمان سفید کردن دندان

عموما در یک جلسه که هر بار حدود پانزده دقیقه تا نیم ساعت به طول می‌انجامد. البته بسته به این که دندان‌های افراد چه مقدار حساس باشد، احتمال دارد برای بعضی افراد سفید کننده‌های دندان طی دو مرحله انجام شود. البته پیشنهاد می‌شود که فقط یک بار به متخصص مراجعه شود. تصاویر پروژه درمانی در منزل انجام شود؛ که دیگر نیاز به حضور در نزد متخصص نباشد و هزینه‌های ویزیت و رفت و آمد بیمار نیز کاهش پیدا کند.

حرفه‌ای‌ترین روش سفید کردن دندان‌ها در کلینیک

حرفه‌ای‌ترین روش بلیچینگ دندان‌ها به نام زوم بلیچینگ که در حال حاضر بهترین روش بلیچینگ دندان شناخته می‌شود، است؛ اما متاسفانه در ایران با توجه به تحریم‌ها امکان پیدا کردن مواد اولیه آن دشوار است و در مکان‌هایی محدوده با تعرفه‌های قیمتی بالا انجام می‌شود؛ که تأثیر بسزایی در کیفیت کار درمان دارد.

تفاوت بلیچینگ با دستگاه زوم با بلیچینگ با لیزر

دستگاه زوم نوعی لیزر است؛ که مواد ویژه خود را دارد و نیازی نیست که در دهان بیمار قرار بگیرد. بلکه ثابت بوده و فرکانس آن با گذشت زمان زیاد می‌شود و به تدریج کم می‌شود که دلیل این کم شدن حساسیت دندان‌ها است؛ اما مدت طول درمان هر کدام یکسان است و تفاوتی با یکدیگر ندارند.

عوارض و مضرات بلیچینگ

بلیچینگ دندان به نسبت سایر خدمات دندانپزشکی عوارض بسیار کمی دارد. به طوری که تنها عارضه این درمان حساسیت دندان‌ها است؛ که از یک هفته تا یک ماه پس از درمان به طول می‌انجامد؛ که با استفاده از داروهای خاص که توسط متخصص تجویز می‌شود، می‌توان به کاهش این حساسیت کمک کرد.

نحوه سفید کردن بلیچینگ دندان

موادی که در بلیچینگ دندان استفاده می‌شود ترکیبی از هیدروژن پروکساید است؛ که از ترکیب آب اکسیژنه و مقداری فعال کننده‌ها که میزان متفاوتی دارد و در برندهای مختلف افزوده می‌شود.

آیا بلیچینگ دندان مانع سایر خدمات دندانپزشکی می‌شود؟

قطعا هیچ مشکلی ندارد و حتی احتمال دارد کسانی که برای لمینت دندان به نزد متخصص مراجعه می‌کند، بلیچینگ دندان به آن‌ها با توجه به شرایط دندان‌های بیمار توصیه شود. تا از انجام لمینت دندان خودداری کند.

بیشتر بخوانید … متخصص ارتودنسی