پک بلیچینگ دندان از جمله حرفه‌ای‌ترین خدمات درمان دندان پزشکی است که به کمک آن لکه‌های غیرطبیعی که بر سطح دندان قرار گرفته  از بین می‌روند. این روش درمانی می‌تواند بیشتر لکه‌ها و رنگ‌های تشکیل شده را روی دندان‌های طبیعی پاک کند؛ اما نکته‌ای که قابل توجه است، این است که روکش و ایمپلنت‌های دندان با استفاده از این روش سفید نمی‌شود. پروسه درمانی بلیچینگ دندان منطبق با روش‌های علمی و عملی است.

در این شیوه از هیدروژن پراکساید برای اکسید کردن رنگ‌دانه های غیر طبیعی که بر سطح‌ها چسبیده می‌شود استفاده می‌شود. بعضی از افراد تصور می‌کنند که دو فرایند بلیچینگ و سفید کردن دندان یک پروسه درمان نیست؛ اما در واقع هردوی آن‌ها از سفید کننده‌های دندان‌ها استفاده می‌کنند و تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. سفید کردن و تمیز کردن دندان یک پروسه معمولی است که دندان‌ها را از لکه‌های مختلف پاک می‌کند. در اغلب موارد از سفید کننده‌های دندان‌ها در محصولات بهداشتی دهان مانند خمیر دندان‌ها استفاده می‌شود. بلیچینگ دندان یک پروسه پیچیده‌تری دارد که عملکرد متفاوت و البته بسیار کاربردی‌تر از سفید کردن دندان‌ها است.

 

پک بلیچینگ دندان چیست؟

تمیز کردن و سفید کردن دندان با استفاده از بلیچینگ، باعث از بین رفتن بد رنگی‌ها و دانه‌ها که به مرور زمان موجب تغییر رنگ شده‌اند و حتی در بعضی موارد بدرنگی‌هایی که از طریق ژنتیک منتقل شده از بین می‌برد و دندان‌های سفید را به شما هدیه می‌کند.

بیشتر بخوانید … متخصص ارتودنسی

روش‌های سفید کردن دندان و هزینه‌های بلیچینگ دندان

ماده اصلی بلیچینگ دندان اکسید هیدروژن است که موجب اکسید شدن رنگ دانه‌های رسوب کرده شده و آن‌ها را از بین می‌برد. با گذشت زمان این ماده به قسمت‌های پایین مینا نفوذ کرده و رنگ آن‌ها را روشن‌تر می‌کند و موجب سفید شدن دندان می‌شود. روش اصلی برای سفید کردن دندان با بلیچینگ است که هر کدام هزینه‌های متفاوتی را برای بیمار در پی خواهد داشت. بلیچینگ در خانه، که در این شیوه متخصص شما در یک جلسه دندان‌های فک بالا و پایین را قالب گیری می‌کند و در جلسه بعد یک جفت‌تری شفاف به شما می‌دهد که به اندازه مورد نیاز روی دندان‌های شما قرار گیرد. تا لکه‌های دندان از بین برود؛ شما می‌توانید این ماده را در خانه روی دندان‌های خود قرار‌دهید تا به مرور زمان لکه‌ها  از بین بروند.

 

شیوه سفید کردن دندان‌ها در کلینیک

در این شیوه با استفاده از مواد مخصوص جلسه مراقبت می‌شود و بعد از آن مواد سفید کننده با غلظت زیاد روی دندان‌ها قرار می‌گیرد معمولا  بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال می‌شود و بعضی دیگر با استفاده از حرارت و نور تحریک می‌شود که معمولا تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. هزینه بلیچینگ دندان با استفاده از این شیوه به نسبت شیوه بلیچینگ در منزل بیشتر خواهد بود.

 

پک بلیچینگ دندان-2

 

مزایا و عوارض بلیچینگ دندان

برای سفید کردن دندان‌ها که عموما به آن‌ها بلیچینگ گفته می‌شود، از مواد شیمیایی استفاده می‌شود که این مواد همان طور که بیان شد از اکسید هیدروژن تشکیل شده است که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. مواد بلیچینگ به داخل ساختار کریستالی مینا نفوذ می‌کند و رنگ دندان‌های در بین هرم‌های مینایی را اکسید می‌کند. با تغییر زمان نفوذ مواد اکسید کننده بلیچینگ به داخل عاج دندان که در لایه زیرین واقع شده است، نیز صورت می‌گیرد و رنگ آن روشن‌تر است و مواد مورد استفاده در انواع مختلف بلیچینگ متفاوت است که از غلظت متفاوتی برخوردار است. در شیوه‌هایی که نیاز به سفید شدن فوری دندان‌ها است از شیوه مطبی استفاده می‌شود، ولی هر دو شیوه استاندارد است.

 

نکات بلیچینگ دندان

اگر در درمان بلیچینگ دندان نکاتی رعایت شود، رضایتمندی شما از سفید بودن دندان‌ها بالا می‌رود که به شرح زیر است:

 • کار با این مواد بسیار مشکل است و به تخصص و مهارت دندانپزشک شما وابسته است. پس حتما باید در انتخاب متخصص خود دقت کنید که دندان‌های شما هر چه بهتر بلیچینگ شود.
 • این بلیچینگ دندان یک درمان همیشگی نیست و نیاز به تکرار دارد. رنگ دندان‌ها احتمال دارد تغییر کند و نیاز به تمدید داشته است. فاصله لازم برای درمان مجدد و تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله بهداشت و برنامه‌های غذایی بستگی دارد و می‌تواند بین یک تا چند هفته تغییر کند.
 • بلیچینگ دندان به شکلی نیست که نتیجه درمان از قبل قابل پیش بینی است. این بدان معناست که در زمان مراجعه به اکثر متخصصین، تضمینی نسبت به داشتن دندان‌های سفید به شما داده نخواهد شد.
 • بیشتر متخصصین و دندانپزشکان این حوزه معتقدند که هر دو روش درمانی باید صورت بگیرد که آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان‌ها در کلینیک شروع شود و به وسیله بلیچینگ های خانگی درمان ادامه پیدا کند. این مطلب را باید مد نظر داشت که شاید با گذشت زمان قیمت بلیچینگ افزایش پیدا کند. ولی در دراز مدت رضایت خاطر بیشتری به شما هدیه خواهد شد.

 

عوارض بلیچینگ دندان در کلینیک

 • در صورت استفاده تنها از این شیوه، احتمال پاسخ دهی کمتر و برگشت سریع دندان وجود دارد. به همین جهت پیشنهاد می‌شود طبق تجربه هر دو این شیوه‌ها مطبی و خانگی با هم انجام شود.
 • در بلیچینگ مطبی مواد قوی‌تر استفاده می‌شده و افرادی که دندان‌های حساس دارند احتمال دارد درمان دندان‌ها کمی با مشکل روبرو شود و در بعضی موارد دندان‌ها تیر بکشد که این مشکل موقتی و با گذشت زمان به پایان می‌رسد.
 • با استفاده از مواد ضد حساسیت یا خمیردندان‌های حاوی فلوراید زیاد این معضل برطرف می‌شود، اما روش سفید کردن دندان‌ها باعث آسیب به بافت دندان یا از بین رفتن میانه دندان نخواهد شد.

 

معایب سفید کردن دندان در خانه

اگر این روش به تنهایی انجام شود زمانی بسیار طولانی برای رسیدن به نتیجه مطلوب و داشتن دندان‌های زیبا نیاز خواهد بود. از جمله روش‌هایی که می‌توان در مطب برای سفید کردن دندان استفاده کرد به شرح زیر است:

 • سفید کردن دندان با زردچوبه
 • سفید کردن دندان با جوش شیرین
 • سفید کردن دندان با آبلیمو
 • سفید کردن دندان با زغال
 • سفید کردن دندان با سرکه سیب

توجه داشته باشید که استفاده از اصول غیر اصولی در سفید کردن دندان‌ها نه تنها باعث سفیدی دندان‌های شما نخواهد شد، بلکه آسیب‌های جبران ناپذیری به دندان‌های شما وارد خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید:

قیمت لمینت دندان در تهران چقدر است؟