بیشتر افرادی که از ناهنجاری دهان و دندان رنج می‌برند برای درمان به پزشک متخصص دندانپزشکی مراجعه می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در هنگام مراجعه به دندانپزشک و درمان ناهنجاری‌های دهان و دندان، پیش می‌آید، مسئله قیمت و هزینه درمان است. ما در این مقاله قصد داریم ابتدا لمینت را تعریف کنیم، سپس به بررسی قیمت لمینت دندان ۹۹ برای انواع گوناگون آن بپردازیم و عواملی که در تعیین این هزینه نقش دارند را نام ببریم و آن‌ها را شرح دهیم.

لمینت دندان

نوعی روکش نازک از جنس سرامیک یا کامپوزیت که سطوح دندان را پوشش می‌دهد، لمینت دندان نام دارد و برای افرادی که دندان‌های آسیب دیده، شکسته شده، لک شده، خورد شده و لپ پر شده دارند، تجویز می‌شود. لمینت سرامیکی، کامپوزیتی، پرسنیلی و لومینر از انواع لمینت به شمار می‌رود.

قیمت لمینت سرامیکی سال ۹۹

مواد تشکیل دهنده این نوع لمینت از جنس سرامیک است که به همین خاطر به آن لمینت سرامیگی می گویند. قیمت این نوع لمینت به خاطر احتمال لکه دار شدن، به نسبت لمینت پرسنیلی ارزان‌تر است.

قیمت ونیر کامپوزیتی سال ۹۹

از مقطوع‌ترین لمینت های موجود در بازار، می‌توان به لمینت کامپوزیتی اشاره کرد. این نوع لمینت به خاطر قابلیت ساخت آن در کلینیک، زمان نصب کوتاه مدت، شباهت ظاهری با روکش کارکنانی، طول عمر و دوام ۲ تا ۷ سال، به نسبت لمینت کارکنانی ارزان‌تر است.

 

قیمت لمینت دندان ۹۹-2

قیمت لمینت پرسنیلی

پرسنیلی یکی از متداول‌ترین مواد سازنده این نوع لمینت است که به نسبت لمینت کامپوزیتی، مقدار کمی گران‌تر است که علت آن هم به خاطر ماندگاری و طول عمر بیشتر نسبت به لمینت کامپوزیتی است. (طول عمری بین ۱۰ تا ۱۵ سال)

قیمت لمینت لومینر در سال ۹۹

به این لیمنت، روکش لومینر یا فوق باریک می گویند. این نوع لمینت به نسبت لمینت های قدیمی و سنتی و دیگر انواع لمینت ها، مزایای بیشتری دارد. طول عمر این نوع لمینت تا ۱۵ سال می‌رسد و قیمت آن نیز به نسبت سایر لمینت ها، دوبرابر است.

عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت لمینت

  • نرخ تورم (تأثیر مستقیم و ویژه‌ای بر روی هزینه دارد).
  • نوع لمینت(هزینه هر نوع لمینت متفاوت است).
  • رعایت نکات مراقبتی توسط بیمار (هر چقدر بیمار در رعایت نکات مراقبتی محتاط باشد، طول عمر و دوام لمینت افزایش می‌یابد و هزینه کمتری صرف نی شود).
  • تعداد دندان‌های قابل لمینت (هر چه تعداد دندان‌هایی که به لمینت احتیاج دارند کمتر باشد، هزینه ما کاهش می‌یابد و هر چه تعداد دندان‌هایی بیشتر باشد، به همان اندازه هزینه ما نیز افزایش خواهد رفت).
  • تخصص دندانپزشک (هر چه درجه تخصص پزشک معالج بالاتر باشد، هزینه ما نیز افزایش خواهد یافت).
  • هزینه ویزیت، اسکن و عکس برداری، رفت و آمد.
  • موقعیت جغرافیایی کلینیک (کشور، شهر یا محله‌ای که کلینیک دران واقع شده، روی هزینه دریافتی تاثیرگذار خواهد بود).

هزینه‌های جانبی لمینت دندان عبارت اند از:

انواع هزینه ها:

۱. هزینه تعویض لیمنت

زمانی که در کلینیک دندانپزشکی از دندان ما قالب‌گیری به عمل می‌آید تا لمینت ها ساخته شود و به دست ما برسد، باید از لمینت موقت استفاده کنیم که خود این لمینت موقت، یک هزینه جانبی در بر خواهد داشت. پس باید در حفظ لمینت های موجود، نهایت تلاشمان را انجام دهیم تا کمتر به تعویض و نوسازی لیمنت احتیاج پیدا کنیم.

۲. هزینه ‌ترمیم لمینت

هیچ لمینت دندانی دوام و طول عمر ابدی ندارد و خواه ناخواه این طول عمر به پایان خواهد رسید؛ حتی اگر نکات بهداشتی را هم رعایت کنیم. ترمیم لمینت دندان به میزان هزینه اولیه لمینت، خواهد بود. پس مطمئن‌ترین راه برای پس انداز درآمد و هزینه کمتر، تلاش برای حفظ هر چه بیشتر لمینت دندان با رعایت نکات بهداشتی و پزشکی است.

۳. سایر هزینه‌ها

از هزینه اسکن ایکس، هزینه ویزیت، هزینه رفت و آمد و ایاب ذهاب به مطب دکتر یا کلینیک دندان پزشکی نیز می‌توان به عنوان سایر هزینه جانبی نام برد.

پرسش و پاسخ

پاسخ به چندسوال پر تکرار

۱. لمینت دندان برای چه افرادی مناسب نیست؟
  • افرادی که دارای دندان‌های ناسالم، هستند.
  • افرادی که مینای دندانشان ضعیف یا از بین رفته باشد.
  • افرادی که عادت به دندان قوروچه کردن دارند.
۲. پس از لمینت دندان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

مهم‌ترین کاری که پس از لمینت دندان باید انجام دهیم رعایت بهداشت دهان و دندان است. همچنین باید تا مدتی پس از لمینت، از خوردن خوراکی خشک و محکم پرهیز کرد.

۳. آیا لمینت دندان درد دارد؟

معمولا هنگام تراشیدن مینای دندان، از بی حسی استفاده می‌شود و به همین خاطر دردی احساس نمی‌شود؛ البته در اکثر موارد چون لایه نازکی از مینای دندان تراشیده می‌شود، نیازی به استفاده از بی حسی هم نیست.

۴. طول عمر لمینت دندان چه مدت است؟

لمینت ها، مثل سایر قسمت‌های بدن احتیاج به مراقبت دارند و هر چه رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان را بیشتر رعایت کنیم؛ طول عمر آن‌ها افزایش می‌یابد.

۵. آیا لمینت به مینای دندان آسیب می‌رساند؟

دندانپزشکی که مجرب و حرفه‌ای باشد می‌تواند بدون آسیب رساندن به مینای دندان، لمینت را انجام دهد. در کل برای لمینت دندان سطح بسیار نازکی از مینای دندان تراشیده می‌شود و آسیب جدی به مینای دندان وارد نخواهد شد.

۶. آیا لمینت باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود؟

لمینت، نه تنها باعث پوسیدگی و ورود آسیب به دندان نمی‌شود، بلکه باعث حفظ هر چه بیشتر بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان می‌شود. در کل یکی از مزیت‌های لمینت و یکی از مزایای لمینت، همین جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

۷. آیا زنان باردار و شیر ده و افراد مبتلا به دیابت، می‌توانند لمینت دندان انجام دهند؟

لمینت دندان برای این افراد خطر جدی ایجاد نمی‌کند، ولی بهتر از با پزشک متخصص خود در این مورد مشورت کنند. پیشنهاد می‌شود زنان باردار در سه ماهه دوم بارداری، اقدام به انجام لمینت کنند.

۸. ارزان‌ترین لمینت، کدام نوع آن است؟

ارزان‌ترین لمینت موجود در بازار به لمینت کامپوزیتی است و بعد از آن لمینت سرامیکی و لمینت پرسنیلی به ترتیب در رده دوم و سوم ارزان‌ترین لمینت های موجود در بازار هستند.

بیشتر بخوانید: