امروزه با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه علم و تکنولوژی به خصوص زیباسازی دهان و دندان صورت گرفته، یکی از روش‌هایی که برای داشتن لبخندی زیبا به کار می‌رود روکش دندان‌ ها (ونیر دندان) می‌باشد. با اعمال این روش‌های زیبایی بسیاری از عیوب دندان‌ها بر طرف شده و جلوه ظاهری دندان و لبخند فرد را نیز بسیار زیباتر می‌سازد.

ونیر دندان لایه نازکی از نوعی چینی به نام پرسلن یا کامپوزیت است که بر روی مینای دندان قرار می‌گیرد. ونیر دندان ظاهر دندان‌هایی که دارای نواقصی چون مینای فرسوده دندان، نامرتبی و فاصله‌دار بودن دندان‌ها، تغییر رنگ، و شکستگی‌ها و ترک‌های دندان هستند را می‌پوشاند.

ونیر‌های دندانی چه مشکلاتی را از دندان پوشش می‌دهند؟

 • دندان‌هایی که دچار شکستگی و لب پریدگی شده‌اند
 • نامرتبی و به هم ریختگی دندان‌ها
 • فرسودگی مینای دندان (دندان‌هایی که بد رنگ، ساییده و فرسوده شده‌اند.)
 • وجود فاصله بین دندان‌ها
 • سفید کردن دندان‌ با روکش به جای بلیچینگ دندان

انواع ونیر دندان

ونیرهای دندان معمولا از جنس پرسلن (سرامیکی) یا رزین کامپوزیت هستند.

ونیر سرامیکی: این ونیرها معمولا چینی یا سرامیک هستند و مواد اصلی آنها شیشه است به همین علت است که قابلیت تغییر رنگ را ندارند. رنگ این ونیرها را می‌توان متناسب با رنگ دندان‌های مجاور تهیه کرد تا طرح لبخند طبیعی و زیبا به فرد هدیه دهد. از مزایای این ونیر‌ها می‌توان به استحکام و دوام بالا، مقاوم در برابر لک، همرنگ بودن با دندان و نصب آسان اشاره کرد.

ونیر رزین کامپوزیت: نوعی دیگری از ونیرهای دندانی ونیر کامپوزیت است که برای پوشاندن ترک‌ها، لب پر شدگی‌ها، شکستگی‌ها و فواصل بین دندانی استفاده می‌شود. با استفاده از این نوع ونیرها دندان کمتر تخریب شده همچنین دارای قیمت کمتری نسبت به ونیرهای سرامیکی هستند. این ونیرها در یک جلسه نصب شده و در صورت آسیب دیدن به آسانی قابلیت ترمیم را دارند.

مزایای ونیر دندان

 • ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارند.
 • بافت لثه به خوبی با سرامیک سازگار می‌شود.
 • ونیرها در برابر لک و تغییر رنگ مقاوم هستند.
 • رنگ ونیر طوری می‌تواند انتخاب شود که دندان‌های تیره را سفیدتر نشان دهد.
 • ونیرها از دوام و استحکام بالایی برخوردار بوده و جایگزین ظریف و زیباتری برای دندان‌های شما هستند.

معایب ونیرهای دندانی

 • ونیرها معمولا هزینه بیشتری نسبت به باندینگ رزین کامپوزیت دارند.
 • در صورت شکستگی و لب پر شدن ونیرها قابل ترمیم نیستند.
 • ونیرها ممکن است دقیقا با رنگ دیگر دندان‌ها مطابقت نداشته باشند. همچنین رنگ ونیرها پس از نصب قابل تغییر نیستند.
 • دندان‌های ونیر شده ممکن است دچار پوسیدگی شوند بنابراین نیاز به روکش دارند.

ونیرهای دندانی برای چه افرادی مناسب نیستند؟

 • ونیر ها برای اشخاصی با دندان‌های ناسالم (مثلا به علت پوسیدگی دندان یا بیماری های لثه)، دندان های ضعیف شده( در نتیجه ی پوسیدگی، شکستگی،پرکردگی‌های وسیع) و یا آنهایی که قسمت قابل توجهی از مینای دندان شان از بین رفته است، گزینه مناسبی نیست.
 • انجام ونیرهای سرامیکی برای افرادی که عادت به دندان قروچه و سایش دندان دارند گزینه مناسبی نیست، چرا که فشار زیاد باعث شکستگی و لب پر شدن ونیرها می‌شوند.

پروسه دریافت و استفاده از ونیرها

نصب ونیرها معمولا در سه جلسه انجام می‌شود. در جلسه اول مشاوره، در جلسه دوم قالبگیری از سطح دندان‌ها و نهایتا در جلسه سوم نصب ونیرها صورت می‌گیرد.

 چه کسانی نیاز به ونیر کامپوزیت دندان دارند

این که از ونیر کامپوزیت استفاده کنید یا نه توسط مشاوره و بررسی وضعیت دندان‌های شما توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد. برای شروع درمان نباید هیچ گونه بیماری لثه یا التهابات مربوط به آن را داشته باشید. این روش بهترین و کارآمدترین گزینه برای افرادی است که دندان نامرتب، رنگ بد دندان، شکستگی دندان، دندان‌های بلند و کوتاه و یا روی هم قرار گرفته دارند، مناسب است.

مراقبت و تمیز کردن ونیرها

برای مراقبت از ونیرهای دندانی باید همانند دندان‌های طبیعی عمل کنید. تمیز کردن دندان‌ها با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را در برنامه روزانه خود قرار دهید. از خمیردندان‌ها و دهانشویه‌های مناسب  استفاده کنید. همچنین از رفتن نزد پزشک و یا کلینیک دندانپزشکی خود کوتاهی نکنید و در صورت لزوم در مورد مراقب‌ها، باید و نباید‌ها, از وی سوالات خود را بپرسید.

طول عمر ونیرها چقدر است؟

ونیر کامپوزیت سال‌های زیادی دوام می‌آورد اما مانند دندان طبیعی ممکن است لب پر یا شکسته شود. طول عمر ونیرهای کامپوزیتی به عوامل مختلفی از جمله: جنس دندان‌ها، رعایت بهداشت و عادات غذایی بستگی دارند. معمولا ونیرها بین 7 تا 15 سال دوام خواهند داشت. پس از این مدت در صورت نیار بهتر است ترمیم یا تعویض شوند.