لمینت دندان چیست و چه فوایدی دارد؟ روکش‌های دندانی پوسته‌های باریک ساخته‌شده از مواد هم‌رنگ دندان هستند که برای پوشش سطح جلویی دندان‌ها به کار می‌روند تا ظاهر دهان و دندان‌های فرد را بهتر کنند. این پوسته‌ها به جلوی دندان‌ها متصل می‌شوند و رنگ، شکل، اندازه و طول آن‌ها به‌مرورزمان هیچ تغییری نمی‌کند.

روکش‌های دندان را می‌توان از پرسلن یا از مواد کامپوزیت رزین تهیه کرد. روکش‌های چینی بهتر از روکش‌های رزینی در برابر لک مقاومت می‌کنند.

لمینت دندان

لمینت دندان دارای دو نوع مختلف می‌باشد که عبارت‌اند از:

 • سرامیکی
 • کامپوزیت

لمینت دندان چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

لمینت دندان در کنار این‌که می‌تواند رنگ دندان‌ها را سفیدتر ازآنچه که هستند نشان دهد، می‌تواند مشکلات دندانی بسیاری را هم حل کند. از روکش ‌دندان به‌طورمعمول برای رفع موارد زیر استفاده می‌کنند:

 1. دندان‌هایی که تراش‌خورده یا شکسته‌اند
 2. دندان‌هایی که نامرتب، ناهموار یا نامنظم هستند
 3. دندان‌هایی که شکاف بین آن‌ها وجود دارد
 4. دندان‌هایی که فرسوده شده‌اند
 5. دندان‌هایی که به دلیل مواردی مختلفی تغییر رنگ داده‌اند
 6. دندان‌هایی که درمان کانال ریشه انجام داده‌اند
 7. لکه‌هایی که از مصرف تتراسایکلین یا سایر داروها روی دندان به وجود می‌آید

بیشتر بخوانید… ایمپلنت دندان

مراحل تهیه لمینت دندان چیست

گذاشتن روکش روی دندان‌ها معمولاً نیاز به سه جلسه مراجعه به دندان‌پزشک دارد. اولین جلسه برای مشاوره، دومین جلسه برای ساخت و استفاده از روکش‌ها و سومین جلسه نصب روی دندان می‌باشد.

لمینت دندان می‌تواند برای یک‌دندان و یا تمام دندان‌ها و یا فقط تعدادی از دندان‌ها انجام شود.

 • ابتدا شما به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده و مشاوره می‌گیرید، دندان‌پزشک دندان‌هایتان را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که روکش دندان مناسب دندان شما است یا خیر. پس‌ازآن در مورد روش کار و برخی از محدودیت‌های آن با شما صحبت می‌کند. ممکن است از اشعه ایکس استفاده کند تا از دندان‌های شما عکس‌برداری کرده و دندان شمارا بیشتر موردبررسی قرار دهد.
 • آماده‌سازی: پس‌ازاینکه مشاوره و عکس‌برداری به پایان رسید، در جلسه بعدی نوبت به تهیه لمینت برای روکش دندان شما می‌رسد. دندان‌پزشک ابتدا سطح دندان شمارا تغییر می‌دهد؛ یعنی باید دندان‌هایتان کمی تراش بخورد و ضخامتش کمتر شود. دندان‌پزشک تصمیم می‌گیرد برای تراشیدن دندان نیاز به بی‌حسی دارید یا خیر.
 • در مرحله بعدی دندان‌پزشک شما از دندانتان قالب می‌گیرد و پس‌ازآن قالب را به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می‌کند و روکش دندان از روی همان قالب تهیه و تولید می‌شود.

معمولاً ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا روکش از آزمایشگاه برگردد. در مدت‌زمانی که روکش آماده می‌شود می‌توانید از روکش‌های موقت دندان استفاده کنید.

لمینت دندان

نصب لمینت روی دندان

پس‌ازاینکه لمینت دندان آماده شد، دندان‌پزشک آن را روی دندان شما قرار می‌دهد تا تناسب و رنگ آن را بررسی کند. این کار قبل از اینکه لمینت دندان روی دندان شما نصب شود انجام می‌شود. در مرحله بعدی دندانتان برای دریافت روکش آماده‌سازی می‌شود یعنی تمیز شده، صیقل داده می‌شود و صاف می‌شود. پس‌ازآن چسب مخصوصی به روکش ‌دندان آغشته می‌شود و سپس لمینت دندان روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد. پس‌ازآن با تابش نور خاصی، مواد شیمیایی موجود در زیر لمینت سفت شده و آماده می‌شود.

پس‌ازاینکه لمینت نصب شد نوبت به این می‌رسد که مواد اضافی از روی دندان شما برداشته شود. ممکن است دندان‌پزشک از شما بخواهد برای بررسی لثه‌ها و محل قرارگیری لمینت روی دندان، یک هفته بعد مجدداً به او مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید … هزینه لمینت دندان در سال ۱۴۰۰

لمینت دندان چه فوایدی دارد؟

 • ظاهر طبیعی دندان را حفظ می‌کند
 • در برابر لک مقاوم هستند
 • می‌توان برای سفیدتر نشان دادن دندان‌های تیره استفاده کرد
 • قوی‌تر از تاج‌های دندانی هستند
 • ظاهر فرد را بهتر می‌کنند
 • موجب افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شوند
 • به دندان‌ها شکل مرتب و یکدست می‌دهند

ضررهای لمینت دندان چیست

مسلماٌ در کنار مزایا و فایده‌هایی که برای شما دارد ممکن است خطرات و ضررهایی هم ایجاد کند. یکی از مهم‌ترین موارد غیرقابل‌برگشت بودن این فرایند است!

 • پس‌ازاینکه روکش روی دندان شما قرار گرفت به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان آن را به حالت قبلی بازگرداند. به این دلیل که دندان‌های شما دیگر تراش‌خورده و نازک شده‌اند.
 • هزینه روکش بسیار بالا است.
 • اگر ترک‌خوردگی روی روکش به وجود بیاید، معمولاً قابل‌ترمیم نیست و باید به‌طور کل تعویض شود
 • به این دلیل که مینای دندان شما برداشته‌شده است ممکن است دندان شما به غذا و نوشیدنی‌های سرد و گرم حساس شود.
 • ممکن است روکش‌هایی که نصب می‌شوند، دقیقاً مطابق بارنگ دندان‌های شما نباشند و پس‌ازاینکه روکش در محل قرار داده شد نمی‌توان رنگ آن را تغییر داد.
 • روکش ممکن است جدا شود و از بین برود. البته برای به حداقل رساندن احتمال وقوع این اتفاق، می‌توانید موارد مربوطه را رعایت کنید.
  این موارد شامل مراقبت‌های مداوم مانند رعایت بهداشت دهان و دندان، نخوردن نوشیدنی‌های خیلی گرم و یا خیلی سرد، سیگار نکشیدن، اجتناب از خوردن خوراکی‌های سخت، سفت و چسبنده می‌باشد.

 لمینت دندان برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

 1. کسانی که دارای پوسیدگی و بیماری لثه هستند.
 2. برای کسانی که دندان‌های ضعیف دارند.
 3. افرادی که دچار پوسیدگی دندان و شکستگی هستند.

منبع: https://www.drkamyarkhezri.com/