در این مقاله سعی داریم، در مورد هزینه بلیچینگ دندان یا سفید کردن آن، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. اما قبل از پرداختن به این موضوع، ابتدا باید برای شناخت بهتر این مطلب، ابتدا بلچینگ را تعریف می کنیم، انواع آن را نام می بریم و دلایل تغییر رنگ دندان را بازگو می کنیم.

بلیچینگ دندان چیست؟

درمان و برطرف کردن تیرگی ها و لکه هایی که به مرور و بر اثر مصرف بیش از حد مواد و خورکی های رنگی، عوامل ژنتیکی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد شده است را، بلیچینگ می گویند. ماده اصلی به کار برده شده در بلیچینگ پراکسید هیدروژن است. این ماده با نفوذ و رسوب به مینای دندان، باعث رفع تیرگی و سفید شدن دندان ها می شود.

عوامل تغییر رنگ دندان ها

تغییر رنگ دندان ها می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 1. استفاده بیش از حد نوشیدنی های رنگی مثل نوشابه، قهوه و چای
 2. مصرف سیگار
 3. استعمال دخانیات
 4. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

انواع بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به صورت­های مخلفی انجام می­ شود که در این بخش سعی داریم در مورد آن صحبت کنیم.

 1. بلیچینگ در کلینیک دندان پزشکی

در این روش ابتدا با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها و دهان محافظت می شود و سپس ماده مخصوص بلیچینگ با غلظت بالا روی دندان ها گذاشته می شود که بعضی از این مواد به صورت شیمیایی و بعضی با نور و گرما فعال می شوند.

 1. بلیچینگ در خانه

در این روش ابتدا دندانپزشک از فک و دندان شما قالبگیری به عمل می آورد و سپس یک جفت تری شفاف به شما داده می شود که به میزان موادی که لازم است روی دندان شما بماند تا شفاف و سفید شود بین دندان و تری فضای لازم تعبیه شده و بعد از آن ماده سفید کننده را به شما تحویل می دهد تا در خانه طبق دستورات لازم مورد استفاده قرار دهید.

 1. بلچینگ با استفاده از طب سنتی

سفید کردن دندان ها با استفاده از ادویه جات سنتی، محلول های گیاهی و میوه جات را، طب سنتی می گویند.

مزایای بلیچینگ دندان

بلیچینگ زمانی که درست و به صورت دقیق انجام شود مزیت­های بسیاری برای فرد خواهد داشت که عبارتند از:

 1. سفید شدن دندان
 2. پاک شدن دندان از وجود باکتری ها
 3. از بین رفتن تیرگی دندان
 4. از بین رفتن جرم دندان
 5. ایجاد طرح لبخند جذاب و دلنشین

 

هزینه بلیچینگ دندان-2

بیشتر بخوانید… جرم‌گیری دندان

میزان هزینه بلیچینگ دندان

برآورد هزینه بلیچینگ دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد، که ما قصد داریم برای فهم بهتر مطالب، آن ها را در دو گروه هزینه های اصلی و جانبی آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

 1. میزان و شدت تیرگی دندان

یکی از عواملی که در هزینه بلیچینگ نقش دارد و بر روی آن تاثیر می گذارد میزان و شدت تیرگی دندان است. هر چقدر سطح تیرگی دندان بیشتر باشد، هزینه سفید کردن آن نیز افزایش می یابد و هر چقدر سطح تیرگی دندان کم تر باشد، هزینه سفید کردن آن نیز کاهش می یابد.

 1. نوع بلیچینگ

یکی از عواملی که در هزینه بلیچینگ نقش دارد و بر روی آن تاثیر می گذارد نوع بلیچینگ است. معمولا بلیچینگ در مطب دندان پزشکی هزینه بالاتری دارد. در کل سفید کردن دندان با استفاده از طب سنتی یکی از به صرفه ترین و راحت ترین نوع بلیچینگ است؛ چون هزینه آن پایین است و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود که نتایج قابل قبولی نیز داشته است.

 1. نوع و کیفیت مواد به کار رفته در بلیچینگ

یکی از عواملی که در هزینه بلیچینگ نقش دارد و بر روی آن تاثیر می گذارد مواد به کار رفته در بلیچینگ است. هر چقدر مواد و ژل های مصرفی در بلیچینگ با کیفیت تر باشد، هزینه آن نیز بالا می رود؛ البته با کیفیت بودن محصول، در نتیجه گیری هر چه بهتر بلیچینگ، نقش اساسی ایفا می کند. همچنین کیفیت و جنس پلاک هایی که برای بلیچینگ مورد استفاده قرار می گیرد نیز در میزان هزینه تاثیرگذار است.

 1. میزان تخصص و مهارت دندانپزشک

یکی از عواملی که در هزینه بلیچینگ نقش دارد و بر روی آن تاثیر می گذارد. در علم پزشکی میزان تخصص و مهارت پزشک در انجام هر چه بهتر درمان، نقش کلیدی و مهمی ایفا می کند. هر چقدر تخصص و مهارت پزشک بالاتر باشد، بالتبع آن هزینه درمان نیز بالاتر می رود؛ البته از این موضوع نباید سو تعبیر به وجود آورد، چرا که هستند پزشکانی که مهارت و تخصص بسیار بالا دارند، اما هزینه مناسب، مقطوعی و در حد تعرفه دریافت می کنند.

 1. میزان پایبندی بیمار به نکات بهداشتی و درمانی

یکی از عواملی که در هزینه بلیچینگ نقش دارد و بر روی آن تاثیر می گذارد میزان پایبندی بیمار به نکات بهداشتی و درمانی است. اگر بیمار نکات بهداشتی و درمانی را رعایت کند، بلیچینگ با کیفیت تر و سریع تر به نتیجه می رسد و نیاز به صرف هزینه های اضافی نیست. اما اگر بیمار نکات بهداشتی و درمانی را رعایت نکند، بلیچینگ به نتیجه مطلوب نمی رسد و می تواند باعث بروز عفونت در دهان و سرایت آن‌ به نقاط دیگر بدن وجود دارد و باعث صرف هزینه های اضافی می شود. این عبارت را می توانیم در قالب ضرب المثل اومد ابروش درست کنه، زد چشماشم کور کرد، بیان کنیم.

 1. موقعیت جغرافیایی کلینیک درمانی

یکی از عواملی که در هزینه بلیچینگ نقش دارد و بر روی آن تاثیر می گذارد. کلینیک های شمال شهر اکثرا به پیشرفته ترین وسایل و لوازم روز دندانپزشکی مجهز هستند و استفاده از این وسایل، هزینه بلیچینگ را افزایش می دهد.

هزینه های جانبی بلیچینگ دندان

هزینه های جانبی به هزینه هایی اطلاق می شود که علاوه بر هزینه های اصلی و حتمی بلیچینگ باید پرداخته شود، که این هزینه ها عبارتند از:

 1. هزینه ویزیت
 2. هزینه عکس برداری
 3. هزینه رفت و آمد
 4. هزینه مراقبت و نگهداری

آیا بلیچینگ دردناک است؟

انجام بلیچینگ دردناک نیست و تنها در صورت عدم مواظبت،عدم مصرف صحیح و به اندازه از مواد و ژل های سفید کننده و عدم رعایت نکات بهداشتی، دهان و لثه شما حساس شود و احساس سوزش در دهان داشته باشید که با قطع مصرف مواد سفید کننده و همچنین تداوم مصرف به اندازه از مواد بلیچینگ و ژل های سفید کننده دندان، این مشکل برطرف خواهد شد.

منبع: drkamyarkhezri