طبق تحقیقات انجام شده از سوی انجمن دندانپزشکی آمریکا و برخی از کلینیک های معتبر دنیا، نتایج به دست آمده حاکی از این است؛ که کودکان باید در سال‌های ابتدایی تولد و پس از مشاهده دندان های شیری به متخصص دندانپزشکی کودک مراجعه کنند.

پیدا کردن یک متخصص دندانپزشکی کودکان با تجربه از ضرورت بالایی دارد. به جهت اینکه اولین مراجعه کودک دندانپزشکی می ‌تواند، باعث یک تجربه جالب شود و یا می‌تواند کودک احساس بدی از کلینیک درمان دندانپزشکی به یاد بسپارد. مشکلاتی برای سال های بعد کودک به همراه داشته باشد. افرادی که می‌توانند در شکل‌گیری این احساس خوشایند یا ناخوشایند دخیل باشند. پدر و مادر و همین طور شخص متخصص است. تلاش برای انتخاب بهترین دندانپزشک کودک برای سلامتی دهان و دندان کودکان بسیار حائز اهمیت است و تاثیر بسزایی در رشد مناسب و صحیح دندان ها دارد.

 

اهمیت پیدا کردن دندانپزشک باتجربه

اولین مراجعه کودک به نزد متخصص دندانپزشکی اهمیت فراوانی دارد. به دلیل این که می تواند باعث ایجاد نگرش های مثبت و یا منفی در ذهن کودک شود و در آینده در میزان همکاری کودک برای درمان دندان ها تاثیرگذار باشد.

علاوه بر این موارد معمولا کودکان نسبت به بزرگسالان تحمل کمتری دارند و به همین جهت باید متخصص دندانپزشکی در زمان کوتاه و با اصول مناسب و عملی، دندان‌ها را درمان می کند. حتما باید در انتخاب متخصص ارتودنسی دندانپزشکی ماهر و با تجربه باید دقت زیادی به خرج داد. یک دندانپزشک کودک با استفاده از روش های روان شناختی کودک و آگاهی از علایق کودکان، احساس نگرش مثبتی در کودک ایجاد می کند، که از استرس کودک در طول دوره درمان کاسته می شود.

 

نحوه انتخاب دندانپزشک کودکان با تجربه

جهت پیدا کردن یک دندانپزشک کودکان با تجربه، والدین آگاهی لازم برای انتخاب مناسب دندانپزشک را ندارد. فارغ از موارد اورژانسی پیشنهاد می شود اولین مراجعه کودک به دندانپزشک فقط با چکاپ و بررسی دندان ها انجام شود و اقدام درمانی بر روی دندان ها صورت گیرد. در نتیجه شما خواهید توانست رفتار و شیوه تعامل دندان‌ها را با کودک خود بسنجید.

اولین کار در انتخاب یک متخصص ماهر، پرسش از اطرافیان و دوستان آشنا است. از آن ها بخواهید پیشنهادات خود را مطرح کنند و اگر دکتر با تجربی را می شناسند معرفی کند. شما می توانید با مراجعه به وب سایت های مختلف و کلینیک های درمانی، لیست اسامی متخصصین دندانپزشکی کودکان را پیدا کنید و سپس با مراجعه به وب‌سایت هر یک از متخصصین، از میزان و کیفیت کار آن ها آگاه شوید و اطمینان حاصل کنید؛ که تنها یک پزشک عمومی نبوده و از تخصص بالایی برخوردار است.

بیشتر بخوانید … ترمیم و زیبایی دندان

اقدامات برای انتخاب متخصص با تجربه

از اطرافیان بپرسید و پیشنهاد بگیرید. اگر پزشک خانوادگی دارید از او سوال کنید و تقاضا کنید کسی را به شما معرفی کند. با استفاده از منابع معتبر اینترنتی از از بازخورد بیماران متخصص آگاهی پیدا کنید. اطمینان حاصل کنید؛ که متخصص دندانپزشکی دوره های تخصصی دندانپزشکی کودکان را پشت سر گذاشته باشد.

 

دندانپزشکی کودکان-2

 

فضای جذاب و آرامش بخش به کودک

در مراجعه ابتدایی خود به کلینیک های دندانپزشکی فضا و محیط را بررسی کنید. به طوری که در محیط های دندانپزشکی کودکان باید از طراحی های خاص، رنگ های شاد و تزیینات جذاب برای کودک استفاده شود. همینطور از امکاناتی نظیر بازی و سرگرمی مناسب کودک برخوردار باشد

. تجهیزات استفاده شده در طول پروسه درمانی کودکان نسبت به بزرگسالان متفاوت است. عموما این تجهیزات از تجهیزات عادی کوچک تر است در هنگام مراجعه به نزد متخصص آگاهی پیدا کنید، که دندانپزشک از تجهیزات ویژه کودکان استفاده کنند.

 

محافظت ها و مراقبت های مورد نیاز دندان های کودک

کودک از دوران نوزادی تا نوجوانی باید به متخصص دندانپزشکی مراجعه کند در این بازه زمانی متخصص دندانپزشکی کودکان باید اقداماتی را انجام دهد و چکاپ های مختلفی صورت بگیرد:

 • چکاپ دندان های و ارزیابی احتمال پوسیدگی دندان های کودک
 • کسب اطلاعات و بررسی از عادت‌های دهانی کودک مانند مکیدن انگشت ها، دندان قروچه و یا استفاده از پستانک به صورت بسیار زیاد
 • تعیین ترمیم و رفع ناهنجاری های دندان
 • بررسی و ارائه خدمات ارتودنسی دندان و پیشگیری از رشد ناصحیح و نامنظم دندان ها
 • جلوگیری از ایجاد بیماری های لثه
 • ترمیم یا اقدامات مراقبتی از دندان های ترک خورده و یا جابجا شده
 • پیدا کردن و بیرون‌آوردن دندان های نهفته

بیشتر بخوانید … ونیر کامپوزیت

آموزش مورد نیاز به والدین و کودک

متخصصین دندانپزشکی کودک باید آموزش های لازم را به کودکان و پدر و مادر ارائه دهند؛ که به شرح زیر است.

 • آموزش به والدین در مورد نحوه و شیوه مراقبت از دندان های نوزادان و خردسالان
 • آموزش ویژه به کودکان یا نوجوانان در مورد شیوه مراقبت از دندان های بیمار به ویژه دندان های نیش
 • موارد لازم به ذکر در مورد تاثیر تغذیه و نوشیدنی‌های ناسالم بر دندان های کودک
 • آموزش نحوه صحیح مسواک زدن در طول روز و مدت مورد نیاز
 • آموزش شیوه صحیح استفاده از نخ دندان
 • فراگیری اقدامات لازم و ابتدایی در مواجهه با دندان های شکسته شده و یا کشیده شده
 • آموزش و پرورش در مورد زمان و رویش دندان های دائمی

 

واکنش دندانپزشکان کودک در برابر عدم همکاری کودکان در پروسه درمانی

ترس از دندانپزشک یکی از مشکلات بسیار رایج در بین کودکان است. برخی از کودکان هنگام مراجعه به دندانپزشکی دچار استرس و اضطراب می‌شود و رفتارهای نامناسبی از خود به نمایش می‌گذارند. عوامل مختلف و متعددی می‌تواند در میزان و نحوه استرس کودکان تاثیرگذار باشد و به ویژه واکنش والدین می تواند تاثیر بسزایی در انتقال این استرس و نگرانی به کودک داشته باشد. نکته حائز اهمیت این است؛ که دندانپزشک باید بتواند با استفاده از روش های روانشناسی اقدامات لازم را برای آرام کردن کودک انجام دهد.

دندانپزشک متخصص اطفال در خصوص شیوه برخورد و تعامل با کودکان آموزش های ویژه را می دهد. در موارد لازم از راهکارهای ارائه شده توسط آن ها برای کاهش استرس خود استفاده می کند. پرسنل و اکیپ دندانپزشکی باید تلاش های لازم را برای ایجاد محیطی آرام و ایده آل ایجاد کنند تا کودک با خیال آسوده به مطب دکتر مراجعه کنند و انتظار کودک در مطب پزشک به حداقل برسد. در صورت منتظر بودن کودک از وسایل سرگرم کننده و یا اتاق های ویژه بازی کودکان استفاده شود.

بیشتر بخوانید … لمینت دندان

بهترین زمان مراجعه به کلینیک دندانپزشکی کودکان

قبل از هر چیزی باید این نکته را مد نظر داشته باشید؛ که بعد از انتخاب دندانپزشک کودک باید به او اعتماد کنید. این اعتماد تاثیر بسزایی در روند درمان فرزند شما و همکاری کودک و دندان پزشک دارد بهترین زمان مناسب برای مراجعه به دندانپزشک برای کودک از شش ماه پس از رویش دندان‌های شیری یعنی در حدود یک سالگی کودک است. در این زمان دندانپزشک پیشنهادها و توصیه های لازم را با توجه به وضعیت دندان های کودک ارائه می دهد.

در صورت نیاز از شیوه‌های پیشگیری برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها استفاده می شود. بعد از معاینات باید هر شش ماه یک بار مراجعه انجام شود؛ که این امر باعث جلوگیری از ایجاد مشکلات بیشتر انجام شد. درمان های پیچیده در درمان علاوه بر صرف هزینه بسیار، درد های زیادی در دهان و دندان کودک به وجود می آید. مراجعه به دندانپزشکی در شرایط اورژانسی و زمانی که کودک دچار دردهای بسیاری زیاد شده است موجب می شود؛ که استرس کودک افزایش یابد و چه بسا همکاری کودک در پروسه درمانی  دندانپزشکی کاهش پیدا کند.

 

منبع: Pediatric dentistry