بلیچینگ دندان چیست ؟ در این مقاله سعی داریم شما را با بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها آشنا کنیم. پس برای شناخت بهتر این مطلب، ابتدا آن را تعریف کرده، دلایل تغییر رنگ دندان را بازگو می‌کنیم وسپس مزایای بلیچینگ و انواع بلیچینگ را نام می‌بریم.

بلیچینگ دندان چیست و چه ویژگی هایی دارد

درمان و برطرف کردن تیرگی‌ها و رنگ‌دانه هایی که به مرور و بر اثر مصرف بیش از حد مواد و خوراکی های رنگی، عوامل ژنتیکی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد شده است را بلیچینگ می گویند.

ماده اصلی به کار برده شده در بلیچینگ پراکسید هیدروژن است که در بین هرم‌های مینای دندان رسوب می‌کند و باعث از بین رفتن تیرگی‌های دندان می‌شود و دندانی با رنگ سفید و شفاف برای شما به ارمغان می‌آورد.

بیشتر بخوانید … روش های ترمیم و زیبایی دندان

بلیچینگ دندان چیست

عوامل تغییر رنگ دندان‌ها

 • مصرف سیگار و استعمال دخانیات
 • استفاده بیش از حد نوشیدنی‌های رنگی مثل نوشابه، قهوه و چای
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • افزایش سن

انواع بلیچینگ دندان

۱. بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی

۲. بلیچینگ در خانه

۳‌. بلیچینگ با استفاده از طب سنتی

بلیچینگ در کلینیک دندان پزشکی

در این روش ابتدا با استفاده از مواد مخصوص از لثه‌ها و دهان محافظت می‌شود و سپس ماده مخصوص بلیچینگ با غلظت بالا روی دندان‌ها گذاشته می‌شود. بعضی از این مواد به صورت شیمیایی و بعضی با نور و گرما فعال و تأثیرگذار می‌شوند.

بیشتر بخوانید … لمینت دندان

 بلیچینگ در خانه

در این روش ابتدا دندانپزشک از فک و دندان شما قالب‌گیری به عمل می‌آورد و سپس یک جفت‌تری شفاف به شما داده می‌شود که به میزان موادی که لازم است روی دندان شما بماند تا شفاف و سفید شود. بین دندان فضای لازم تعبیه شده و بعد از آن ماده سفید کننده را به شما تحویل می‌دهد تا در خانه طبق دستورات لازم مورد استفاده قرار دهید.

مراحل استفاده از تری‌ها و مواد سفید کننده دندان

۱. ابتدا باید دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان هم استفاده کنید.

۲. نوک پخش کننده سرنگ را وصل کنید.

۳. یک قطره از ژل یا ماده سفید کننده را بر سطح داخل لبه بیرونی حفره‌های قالب پلاستیکی (تری) بچکانید و آن را نوک سرنگ در حفره پخش کنید.

۴. قالب‌های محتوی ژل سفید کننده دندان را به روی دندان‌ها متصل کنید. دقت کنید که قالب به درستی بر روی دندان گذاشته شده باشد که باعث بیرون زدن ژل‌ها از قالب نشود؛ اگر ژل از قالب بیرون زده شده بود، آن را با دستمال یا مسواک خشک تمیز کنید.

۵. قالب‌ها و ژل سفید کننده را به مدت حداکثر ۱۵ دقیقه بر روی دندان‌ها بگذارید.

۶. بعد از گذشتن این مدت، قالب‌ها را از دهان خارج کنید و آن را با آب سرد شست و شو دهید و سپس دهان و لثه خود را با آب بشویید و دندان خود را خیلی آهسته و ملایم مسواک بزنید.

نکته: بهتر است این مراحل را دو نوبت در روز، یکی در صبح و دیگری در شب انجام دهید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

بیشتر بخوانید … ترمیم و زیبایی دندان

سفید کردن دندان با استفاده از طب سنتی

در طب سنتی نیز برای سفید کردن دندان‌ها راه‌های خوبی وجود دارد که به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. سفید کردن دندان با پوست پرتغال

پوست پرتغال را خشک کنید و سپس آن را به صورت پودر در آورید و آن را روی دندان‌های خود بکشید و مدتی صبر کنید و دهان خود را با آب بشویید.

۲. سفید کردن دندان با سرکه سیب

سرکه سیب یک ضد عفونی کننده و ضد باکتری قوی است. برای انجام این کار یک قاشق از محلول سرکه سیب را داخل دهان خود بریزید و به مدت ۵ دقیقه در تمامی نقاط دهان خود بچرخانید.

۳. سفید کردن دندان با روغن نارگیل

روغن نارگیل لوریک اسید بالایی دارد که باعث از بین بردن باکتری‌ها می‌شود. برای این کار یک قاشق سوپ خوری روغن نارگیل را داخل دهان خود بریزید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در دهان خود بچرخانید؛ البته می‌توانید از روغن نارگیل به عنوان جایگزین خمیردندان هم استفاده کنید.

۴. سفید کردن دندان با آب لیمو

لیمو یک ضد باکتری و ضد میکروب بسیار قوی است که می‌توان برای سفید کردن دندان از آن استفاده کرد. برای این کار یک قاشق سوپ خوری از آب لیمو را داخل دهان بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه در دهان خود بچرخانید و سپس دهان خود را بشویید؛ البته می‌توان به عنوان خمیر دندان هم بر روی مسواک کشید و استفاده کرد.

مزایای بلیچینگ

 • باعث سفیدی دندان‌ها می‌شود.
 • جرم دندان‌ها را از بین می‌برد.
 • باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.
 • از ورود آسیب به دندان‌ها جلوگیری می‌کند.
 • به رعایت بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند.

نکات مهم

 • زنان باردار و شیر ده، بیماران قلبی، دیابت، بیماران دارای حساسیت دندانی و افراد زیر ۱۶ سال به هیچ وجه نباید از ژل‌های سفید کننده دندان استفاده کنند.
 • به هیچ وجه قالب‌های پلاستیکی دندان را از ژل سفید کننده لبریز نکنید.
 • از مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های حاوی سیتریک اسید در طول درمان خودداری کنید.
 • از سرنگ‌های حاوی ژل سفید کننده در جای خنک و خشک و آن‌ها را به هیچ وجه داخل یخچال نگذارید.
 • فاصله زمانی استفاده از ژل سفید کننده دندان، بیش از یک ساعت در هر نوبت باشد.
 • قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندان‌های پوسیده را ترمیم کنید.

پرسش و پاسخ

۱. آیا بلیچینگ محدودیت سنی دارد؟

خیر. سفید کردن دندان برای همه افراد و در همه سنین ممکن خواهد بود؛ ولی بهتر از در سنین بالای ۱۸ سال از بلیچینگ استفاده کنید.

۲. هزینه بلیچینگ چه میزان است؟

هزینه بلیچینگ به عوامل زیادی مثل نوع و جنس مواد بلیچینگ، میزان تخصص و مهارت پزشک و وضعیت دندان‌ها قبل از انجام بلیچینگ بستگی دارد.

۳. بهترین و حرفه‌ای‌ترین نوع بلیچبنگ کدام است؟

بهترین روش بلیچینگ دندان در دنیا، زوم بلیچینگ یا زوم ادوانس بلیچینگ است که متأسفانه در ایران بخاطر سخت پیدا شدن مواد درمانی به ندرت استفاده می‌شود و در مکان‌های محدودی انجام می‌شود.

مطالعه بیشتر… متخصص ارتودنسی