با گذشت زمان، امروزه روز به روز بر اهمیت زیبایی دندان‌ها افزوده می‌شود. افراد بسیاری به دنبال تغییر رنگ دندان‌ها و حتی تغییر فرم دندان هستند از جمله شیوه‌هایی که در سفید کردن دندان‌ها مؤثر است بلیچینگ دندان و کامپوزیت است؛ که علاوه بر سفید کردن دندان‌ها باعث تغییر شکل ظاهری دندان‌ها شده و زیبایی بسیاری به دندان‌های شما هدیه می‌کند. اما بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت ؟

بلیچینگ دندان چیست ؟

روکش‌های کامپوزیت دندان شیوه بسیار آسان و سریع برای تغییر و اصلاح لبخندهای بیمار است. برخلاف روش‌های لمینت سرامیکی و یا روکش‌های کامپوزیت تنها در یک جلسه دندانپزشک کامپوزیت دندان را انجام می‌دهد. این شیوه تنها با استفاده از متخصص دندانپزشکی انجام می‌شود. ونیر کامپوزیت فقط یک سفید کننده نمی‌باشد، بلکه کامپوزیت می‌تواند معضلات دندان را مانند لکه‌ها، ترک خوردگی، زرد بودن و یا ناهموار را برطرف کند. روکش‌های کامپوزیت ونیر از استحکام بالایی برخوردارند و می‌توانند بیشتر کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید را تحمل کند. کامپوزیت دندان به آسانی تعمیر می‌شود، زیرا برای ساخت آن نیازی به آزمایشگاه دندانپزشکی نیست.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ روشی است که به سفید کردن دندان‌های بیمار می‌پردازد و زیبایی را به دندان‌های بیمار بر می‌گرداند؛ که معمولا در خانه و یا در مطب دندانپزشک انجام می‌شود. از جمله روش‌هایی که می‌تواند در سفید کردن دندان‌ها به شما کمک کند، استفاده از خمیر دندان‌های مخصوص شستشوی مداوم دندان‌ها و یا سینی‌های سفید کننده‌ها است. این شیوه‌های درمانی روشی به شما عرضه می‌کند که ارزان باشد.

نتایج روش‌های خانگی بدون نسخه متفاوت است و برای همه بیماران جوابگو نیست؛ که برای تغییر قابل توجه برخی از افراد برای سفید کردن دندان‌ها به دندان پزشک مراجعه می‌کنند. دندانپزشک از یک ماده سفید کننده هیدروژن استفاده می‌کند؛ که برای از بین بردن لکه‌ها و ایجاد درخشندگی در دندان استفاده می‌شود. درمان در این شیوه با سرعت بالا انجام می‌شود و نسبت به سایر خدمات پزشکی درد کمتری دارد. دو نوع بلیچینگ وجود دارد. بلیچینگ در مطب و در خانه.

سفید کردن دندان‌ها تنها در یک جلسه صورت می‌گیرد. دندانپزشک برای محافظت و نگهداری از عفونت لثه‌ها ژل‌های مخصوصی را بر روی لثه می زند و پس از آن سفید کننده را بر روی دندان‌ها نصب می‌کند. دندانپزشکی شما می‌تواند یک سینی یا قالب سفارشی برای سفید کردن دندان در خانه تهیه کنند. در این حالت متخصص شیوه استفاده از محلول سفید کننده و مدت زمان استفاده را به بیمار نشان می‌دهد. این شیوه احتمال دارد؛ که با سرعت کمتری انجام شود، اما هنوز هم یکی از گزینه‌های رایج در بین علاقه مندان به سفید کردن دندان‌ها است. سفید کردن دندان‌ها در خانه می‌تواند از چند روز تا چند هفته به طول بیانجامد.

کامپوزیت دندان بهتر است یا بلیچینگ

تعرفه کامپوزیت دندان بیشتر است ولی از دوام و استحکام کامپوزیت بالاتری برخوردار است. کامپوزیت می‌تواند بسیاری از مشکلات دندان را به شکل هم‌زمان حل کند. دندان‌های شکسته فاصله ناهموار و تغییر رنگ از مشکلاتی است که توسط کامپوزیت دندان قابل حل است. سفید کردن دندان با بلیچینگ امری عادی است. در این روش خطرات به حداقل خود رسیده و هزینه بلیچینگ نیز قابل قبول است.

بلیچینگ دندان با توجه به نوع تغییر رنگ دندان کمک کنند. شیوه‌های بلیچینگ دندان، مواردی مانند کجی یا صافی بین دندان‌ها را برطرف کرده و تنها با سفید کردن دندان به همان شکلی که است، می‌پردازد و هیچ‌گونه تغییر شکلی در دندان‌ها ایجاد نمی‌شود. معمولا بلیچینگ های دندان هر یک سال یک‌بار باید تعویض می‌شود؛ که یکی از معایب آن است. هرگونه تصمیم برای انتخاب بلیچینگ یا کامپوزیت بهتر است با توجه به شرایط دندان و دهان بیمار انجام شود. در مورد گزینه‌های خود با دندانپزشک گفت و گو کرده و از آن مشورت بگیرید. یک متخصص دندانپزشکی زیبایی به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید بین کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان کدام شیوه را انتخاب کنید. در بعضی از موارد احتمال دارد کامپوزیت تنها انتخاب بیمار باشد و یا بلیچینگ برای دندان‌ها بیمار مناسب باشد.

 

بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت-52

 

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت دندان

درمان سفید کردن دندان‌ها دقیقا همین شیوه را انجام می‌دهد، یعنی فقط دندان‌ها را سفید می‌کند. بلیچینگ برای درمان دندان‌های زرد و یا لکه‌های ناشی از مواد غذایی نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. از بین بردن برخی از رنگ‌های خاکستری و قوی دندان توسط بلیچینگ دندان سخت‌تر است. برای تغییر رنگ دندان‌ها، روکش کامپوزیتی دندان و لمینت دندان گزینه مناسب‌تر است. با کامپوزیت و لمینت، یک بیمار می‌تواند سایه دقیقی از رنگ سفیدی که علاقه دارد برای دندان‌هایش انتخاب کند.

مدت زمان کارایی کامپوزیت دندان و بلیچینگ

طول عمر بلیچینگ دندان زیاد نیست. دندانپزشک متخصص احتمال دارد از استفاده از سینی‌های سفید کننده در خانه برای تکمیل مراحل درمانی در کلینیک به بیمار تجویز شود. حتی در این صورت نیز بلیچینگ دندان از دوام بالایی برخوردار است. دندان‌هایی که با شیوه بلیچینگ سفید شدند، می‌تواند با گذشت زمان مجدد رنگ آمیزی شود. ماندگاری بلیچینگ دندان به نسبت کامپوزیت دندان پایین‌تر است. ماندگاری کامپوزیت دندان معمولا بین ده سال یا حتی در مواقعی بیشتر است. با این وجود کامپوزیت در صورت عدم توجه به بیمار به دندان‌ها آسیب می زند. اگر بیمار به دندان‌های خود آسیب وارد کند و یا جویدن چیزهای سخت مثل خودکار و یا پوست پسته عادت داشته باشد، طول عمر کامپوزیت دندان کاهش پیدا می‌کند.

کامپوزیت ارزان‌تر یا بلیچینگ دندان

بلیچینگ و ونیر کامپوزیت  هر دو به سفید کردن دندان‌ها و تغییر رنگ کمک می‌کند و لبخند زیبا را در دهان ایجاد می‌کند؛ که در زیبایی صورت افراد تأثیر گذار است؛ اما با این وجود کامپوزیت دندان می‌تواند علاوه بر تغییر رنگ بسیاری از مشکلات دندان را نیز برطرف کند و از عمر بالایی به نسبت بلیچینگ برخوردار است. به همین جهت قطعا تعرفه‌های درمانی کامپوزیت از بلیچینگ بیشتر خواهد بود و بیمارانی که به دنبال درمان ارزان قیمت دندان‌های خود هستند، باید از بلیچینگ دندان استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

متخصص ارتودنسی