پل دندان یا بریج دندان، یک یا چند دندان مصنوعی را جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته یا شکسته می کند. در هنگام بریج ها از یک یا چند دندان واقعی در دو طرف شکاف استفاده می کنند تا دندان های مصنوعی را در جای خود نگه دارند. پل ها ممکن است ثابت باشند، به این معنی که دائمی هستند یا قابل جابجایی هستند.

به این معنی که شخص می تواند آنها را بیرون بیاورد. دندانپزشکان به هر دندان ساختگی در یک پل “پونتونیک” می گویند و برخی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی از پل به عنوان “پروتز ثابت” نام می برند. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

 پل دندان چیست؟

یک دندانپزشک ممکن است برای جایگزینی دندان های از دست رفته یا شکسته، یک پل دندانی را به شما توصیه کند. بریج دندان می تواند جایگزین یک دندان یا چند دندان از دست رفته شود. دندان های ساختگی در پل های دندانی مانند دندان های واقعی به نظر می رسند و کار می کنند.

برای انجام این عمل، یک فرد ممکن است به یک متخصص پروتزهای دندانی، دندانپزشک متخصص در ترمیم و جایگزینی دندان های از دست رفته و یا یک دندانپزشک معمولی مراجعه کند. در هر صورت، گزینه های زیادی برای پر کردن یک دندان خالی در لبخند شما وجود دارد.

یک گزینه دیگر برای پر کردن جای خالی دندان انجام یک تاج است. یک دندان کاذب متصل به قسمت کوچکی از دندان واقعی که دندانپزشک آن را کشیده است. هنگامی که فردی دندان خود را از دست داده یا دندانپزشک مجبور به برداشتن آن شده است، با این وجود تاج به تنهایی گزینه ای برای پر کردن جای خالی آن نیست و ممکن است پل دندان بهترین انتخاب باشد.

اصطلاح “پل” به ساختاری گفته می شود که شامل یک یا چند دندان مصنوعی باشد. این ساختار اغلب با یک یا چند تاج در دو طرف شکاف دهان در جای خود لنگر می اندازد. به عنوان مثال، اگر فردی چند دندان جلویی خود را از به دلیل آسیب دیدگی یا پوسیدگی از دست بدهد پزشک ممکن است از یک پل برای پر کردن جای خالی استفاده کند.

برای برخی افراد کاشت دندان دائمی جایگزینی برای بریج است. ایمپلنت های دندانی، دندان های ساختگی هستند که دندانپزشکان با جراحی وارد استخوان دهان فرد می کنند. دندانپزشکان در کلینیک دندانپزشکی ایمپلنت را برای کمک به ایمن سازی پل هم توصیه می کنند، به خصوص اگر بسیاری از دندان های فرد از بین رفته باشند.

فواید پل دندان

این روش می تواند به فرد کمک کند تا با لبخند خود احساس راحتی بیشتری کند. همچنین می تواند قادر به جویدن عادی غذا شود. وقتی فردی یک یا چند دندان از دست می دهد، می تواند روی گزش وی تأثیر بگذارد و باعث درد یا مشکل در خوردن غذا شود. جایگزینی آن دندان ها از بروز این عوارض جلوگیری می کند.

این روش برای افرادی که دارای موارد زیر هستند استفاده می شود:

 • دارای دندان پوسیده ای است که می افتد یا دندانپزشک آن را خارج می کند
 • در یک حادثه یا آسیب دندان خود را از دست داده است
 • پوسیدگی یا عفونت در یک دندان چنان عمیق است که نه روش پر کردن و نه عصب کشی برای او کافی نیست حتما نیاز بهپل دندان دارد

 انواع پل دندان

دندانپزشکان از چندین نوع پل استفاده می کنند:

 • یک پل سنتیشامل دو تاج: که گاهی اوقات آن را پایه می نامند. لنگر انداختن دندان یا دندان های مصنوعی . این محبوب ترین نوع پل است و می تواند ثابت یا قابل جابجایی باشد
 • تاج منفرد: یک پل کنسولبرای پشتیبانی فقط به یک تاج نیاز دارد. این یک روش با شدت آسیب کمتری است و ممکن است گزینه خوبی برای افرادی باشد که نمی خواهند به دندان های سالم آسیب برسانند. با این حال، تاج منفرد می تواند به عنوان یک اهرم عمل کند، خطر آسیب دیدن دندان و فک را افزایش می دهد
 • پل های مریلند: از پلهای سنتی یا کنسولی محافظه کارتر و کمتر تهاجمی هستند. این پل توسط چهارچوب های فلزی یا چینی متصل می شود که به پشت دندان های دو طرف شکاف متصل شده است. این پل ها می توانند دندان های سالم را حفظ کنند؛ اما از امنیت کمتری برخوردار هستند
 • پل های پشتیبانی شده ازایمپلنت های دندانی: که به عنوان لنگر استفاده می شود. این نوع پل گران تر و تهاجمی است اما ایمن تر است.

نحوه انجام پل دندان

هر روش خاص به نوع پل بستگی دارد. هنگامی که فردی می خواهد پل سنتی را بر روی دندان خود انجام دهد، فرآیند با آماده سازی شکاف دو طرف دندان ها آغاز می شود. دندانپزشک این دندان ها را خرد کرده و هرگونه پوسیدگی را از بین می برد.  بعد دندانپزشک دندان خراب شده را می کشد که به نصب پل کمک می کند.

دندانپزشک برای محافظت از دندان های آسیب دیده پل موقت می گذارد. بریج های موقت دارای ساختارهایی هستند که مانند دندان های واقعی به نظر می رسند؛ اما ماندگار نیستند. بنابراین بازگشت به دندانپزشک برای دیدن دوباره آن در طی چند هفته  بسیار مهم است.

هنگامی که پل واقعی آماده شد، دندانپزشک ساختارهای موقتی را برداشته و پل را با استفاده از چسب های محکم به دندان های مابین شکاف می چسباند.

این فرایند برای پل های کنسولی مشابه است، اگرچه فقط یک دندان به تاج نیاز دارد. یک پل مریلند به آماده سازی کمتری نیاز دارد ، زیرا هیچ تاجی در کار نیست. همچنین هر دو این پل ها حداقل به دو قرار ملاقات نیاز دارند.

هنگامی که فردی برای حمایت از پل، ایمپلنت دندان انجام می دهد، این فرآیند معمولاً با جراحی ایمپلنت آغاز می شود. پس از آن، دندانپزشک با ایجاد برداشت از دهان، پلی ایجاد می کند که به طور یکپارچه روی ایمپلنت ها قرار می گیرد.

نکات مهم در مراقبت از پل دندانها :

برای مراقبت از یک پل مهم است که نکات زیر رعایت کنید :

 • برای جلوگیری از پوسیدگی بیشتر، بهداشت منظم دهان و دندان را انجام دهید
 • سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا آنها بتوانند بریج را بررسی کرده و دندان ها را تمیز کنند
 • پرهیز از مصرف برخی مواد غذایی مهم است

 

عوارض پل دندان

برخی از عوارض بریج دندان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خرابی پل : ممکن است پل خراب شود یا از جای خود بلغزد. پس از آن فرد ممکن است به یک پل دیگر، ایمپلنت یا سایر اقدامات دندانپزشکی نیاز داشته باشد
 • درد یا مشکلات جویدن: برخی از افراد به خصوص در هفته های بعد از عمل با درد سختی مواجه می شوند تا با جویدن با پل سازگار شوند. اگر احساس خوبی در گزش نداشتید، برای تنظیم مجدد به دندانپزشک مراجعه کنید
 • عفونت: برخی از افراد پس از درمان به عفونت مبتلا می شوند، خصوصاً اگر به طور گسترده پوسیدگی دندان یا بیماری لثه داشته باشند
 • پوسیدگی دندان: ادامه پوسیدگی دندان در زیر تاجی که لنگر می اندازد وجود دارد. این مورد بیشتر در افرادی که بیماری حدی لثه دارند یا حفره های بسیار شدیدی در دندان ها دارند که به تاج نیاز دارند

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در اطراف پل، انجام مراقبت های خانگی از جمله مسواک زدن و نخ دندان بسیار مهم است.