تمیز کردن دندان‌ها و معاینات سالانه در دوران بارداری نه‌تنها بی‌خطر است بلکه به زنان باردار توصیه می‌شود. افزایش سطح هورمون‌ها در دوران بارداری باعث تورم لثه، خونریزی و به دام انداختن مواد غذایی می‌شود که باعث تحریک بیشتر لثه‌ها می‌شود. کارهای پیشگیرانه دندانپزشکی در دوران بارداری برای جلوگیری از عفونت‌های دهانی مانند بیماری لثه  که با زایمان زودرس ارتباط دارد ضروری است.

دندان‌ درد در بارداری و سایر نیازهای دندانپزشکی

کارهای دندانپزشکی بارداری، مانند پر کردن حفره و تاج، باید درمان شود تا احتمال عفونت کاهش یابد. اگر می‌خواهید در دوران بارداری کارهای دندانپزشکی انجام دهید، سه‌ماهه دوم بارداری برای شما ایده آل است.

هنگامی‌که به  سه‌ماهه سوم بارداری رسیدید، ممکن است برای مدت طولانی به پشت دراز بکشید.
بااین‌حال، گاهی اوقات کارهای دندانپزشکی اضطراری، مانند عصب‌کشی یا کشیدن دندان  ضروری است. درمان‌های انتخابی مانند سفید کردن دندان و سایر اقدامات زیبایی باید به بعد از تولد موکول شود بهتر است.

دندانپزشکی بارداری

در مورد داروها چطور؟

در حال حاضر، مطالعات متناقضی در مورد اثرات سو احتمالی بر روی کودک در حال رشد از داروهایی که هنگام کار دندان‌پزشکی استفاده می‌شود، وجود دارد . لیدوکائین رایج‌ترین دارویی است که برای کارهای دندانپزشکی استفاده می‌شود.

در صورت نیاز به کار دندانپزشکی، میزان بیهوشی تجویزشده باید تا حد ممکن کم باشد، اما هنوز هم برای راحتی شما کافی است. اگر درد دارید، بی‌حسی بیشتری را درخواست کنید. وقتی راحت هستید، میزان استرس شما و کودک کاهش می‌یابد. همچنین، هرچه راحت‌تر باشید،  کار بیهوشی راحت‌تر است .
کار دندانپزشکی اغلب برای جلوگیری یا درمان عفونت به آنتی‌بیوتیک نیاز دارد. آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند پنی‌سیلین، آموکسی سیلین و کلیندامایسین که برای ایمنی در بارداری دارای دسته B هستند، ممکن است بعد از انجام این روش تجویز شوند.

 

آیا اشعه ایکس دندان در هنگام بارداری مضر است؟

اشعه ایکس برای انجام بسیاری از اقدامات دندانپزشکی، به‌ویژه موارد اضطراری ضروری است. طبق کالج رادیولوژی آمریکا، اشعه ایکس تشخیصی دارای دوز تابش قابل‌توجهی نیست که بتواند عوارض جانبی روی جنین در حال رشد ایجاد کند.
انجام اشعه ایکس دندان در دوران بارداری با محافظ مناسب ایمن محسوب می‌شود. برخی از زنان ممکن است انتخاب کنند که از کار دندانپزشکی در سه‌ماهه اول خودداری کنند، زیرا می‌دانند این آسیب‌پذیرترین زمان رشد است. بااین‌حال، هیچ مدرکی مبنی بر آسیب رساندن به نوزاد برای کسانی که در این بازه زمانی مراجعه به کلینیک دندانپزشکی را انتخاب می‌کنند وجود ندارد.
همچنین، اگر در سه‌ماهه سوم کار دندانپزشکی غیر اضطراری موردنیاز باشد، معمولاً این کار به بعد از تولد موکول کنید. این کار برای جلوگیری از خطر زایمان زودرس و طولانی‌مدت خوابیدن به پشت است.

آیا اشعه ایکس دندان در هنگام بارداری مضر است

بیشتر بخوانید … ونیر کامپوزیت

پیشنهاداتی برای رفع نیازهای بارداری و دندانپزشکی شما

انجمن دندانپزشکی به خانم‌های باردار توصیه می‌کند رژیم غذایی متعادل داشته باشند، دندان‌های خود را با خمیردندان‌های حاوی فلوراید مورد تأیید پزشکان دو بار در روز مسواک بزنند و روزانه از نخ دندان استفاده کنند.

  • در دوران بارداری خود معاینات و تمیزکاری‌های پیشگیرانه انجام دهید.
  • به دندان‌پزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید.
  • در صورت امکان کارهای غیر اورژانسی دندانپزشکی را به سه‌ماهه دوم یا بعد از زایمان موکول کنید.
  • مراحل انتخابی باید به بعد از زایمان موکول شود.
  • ایستادن بر روی پاها بعد از نشستن روی صندلی دندان‌پزشک، گردش خون سالم را حفظ می‌کند.
  • هنگامی‌که باردار هستید زمان مراجعه به دندان‌پزشک هدفون و چند موسیقی موردعلاقه به همراه داشته باشید.

درمان دندانپزشکی در هر زمان از بارداری قابل انجام است. بااین‌حال، بهترین زمان برای انجام درمان اختیاری دندان در دوران بارداری در سه‌ماهه دوم، هفته‌های 14 تا 20 است.

به خاطر داشته باشید که اگر دچار عفونت دندان یا تورم شده‌اید، ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشید. عواقب عدم درمان عفونت در دوران بارداری بیش از خطرات احتمالی داروهای استفاده‌شده در طول درمان دندان است. اگر در مورد مراقبت از دندان در دوران بارداری سؤالاتی یا نگرانی دارید، با ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.

در دوران بارداری کدام روش‌های درمانی دندان ایمن نیستند؟

مراقبت از دندان فقط به دلیل بارداری متوقف نمی‌شود. درواقع، مهم‌تر است که بهداشت دهان و دندان خود را کنترل کنید. هنگام بارداری، در معرض خطر بیشتری برای پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر موارد قرار دارید.

متأسفانه، هنوز یک باور گسترده وجود دارد که مراجعه به دندان‌پزشک در دوران بارداری می‌تواند برای شما یا کودک شما مضر باشد.

بیشتر بخوانید … لمینت دندان

آیا می‌توانم در دوران بارداری به دندان‌پزشک مراجعه کنم؟

نه‌تنها می‌توانید در دوران بارداری به دندان‌پزشک بروید بلکه پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر مشکلات بهداشت دهان و دندان می‌تواند مضر باشد. سلامت دندان شما تأثیر زیادی بر سلامت کلی شما دارد، به این معنی که می‌تواند روی کودک شما نیز تأثیر زیادی بگذارد.

حتی هنگامی‌که باردار نیستید، توصیه می‌کنیم مرتباً به دندان‌پزشک مراجعه کنید. برای بسیاری از افراد، چک آپ هر شش ماه بهترین زمان است، اما شرایط شما ممکن است حکم کند که شما باید مرتباً مراجعه کنید. بنابراین هنگامی‌که با تغییرات هورمونی روبرو هستید که می‌توانند سلامت دهان شمارا در معرض خطر بیشتری قرار دهند بسیار مهم است.

دندان‌پزشک شما اغلب توصیه می‌کند که در طول بارداری چندین قرار ملاقات بگذارید تا بتواند وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها را بررسی کند، برنامه‌هایی را برای مراقبت از دهان و دندان شما انجام دهد یا هرگونه درمان موردنیاز را انجام دهد.

اگر قصد دارید به‌زودی باردار شوید، بهتر است به دندان‌پزشک خود مراجعه کرده و در مورد مشکلات دندانپزشکی برجسته مانند دندان عقل نهفته که ابتدا مراقبت می‌شوند، برای کاهش خطر عوارض استفاده کنید.

 

منبع: تاج دنتال – کلینیک دندانپزشکی جنت آباد